YAŞAM HABERLERİ

Prisma videolarda da filtre uygulamaya hazırlanıyor

Prisma videolarda da filtre uygulamaya hazırlanıyor

Fotoğrafları adeta sanat eserine çeviren Prisma uygulaması, videolarda da benzer filtrelemeyi yapmaya hazırlanıyor.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre nöral ağları kullanarak fotoğraflara filtre uygulayan Prisma uygulaması, kısa sürede büyük bir ilgi görmüştü. Uygulama şimdide 15 saniyelik videoları adeta hareketli bir sanat eserine döndürecek olan güncelleme üzerinde çalışıyor.

Prisma video filtreleme özelliği iOS kullanıcılarına dağıtılmaya başlandı. Prisma uygulaması ilk yayınlandığında da benzer şekilde iOS için yayınlanmış, birkaç hafta sonra Android versiyonu yayınlanmıştı. Yeni güncellemede de benzer yöntemin uygulanacağı, video filtreleme özelliğinin birkaç hafta sonra Android kullanıcılarına dağıtılmaya başlanacağı düşünülüyor.

Şuan için sadece iOS kullanıcılarının kullanabildiği yeni özellik için dokuz adet video filtresi sunuldu.

Fotoğraf filtre sayısından az olan video filtreleri konusunda uygulama yapımcısı, her hafta yeni bir video filtresi ekleyecekleri konusunda söz veriyor. Şimdilik videolarını farklılaştırmak isteyen iOS kullanıcıları Candy, Cold Fish, Paper Art, Illegal Beauty, Tokyo, Gothic, Curly Hair, The Scream ve Roy isimli video filtrelerini kullanabilirler.

Prisma algoritmalarında yenilik

Bu yeni özellik, Prisma'nın algoritmalarında kısa bir süre önce yaptığı değişiklik sayesinde ortaya çıktı. Daha öncesinde nöral ağ işlemlerini kendi sunucusu üzerinde gerçekleştiren Prisma, yavaşlık ve hatalar konusunda sıkıntılar yaşamıştı. Yeni güncelleme ile bu işlerle artık cihazın kendisi ilgilenecek. Yani nöral ağ işlemleri cihazın kendisi üzerinde gerçekleşecek. Bu da bağlantı olmadan filtreleme yapma imkânı sunacak.

Her cihazda farklı zaman

Yeni video filtreleme özelliği her cihazda aynı sürede filtrelenmiş video ortaya çıkartmayacak. Yani video işleme süreleri telefondan telefona değişecek. Örneğin, iPhone 7'de 15 saniyelik bir video 30 saniyede işlenirken bu sürenin iPhone 6s'te iki katına çıkması bekleniyor. Video filtreleme desteğinin halen beta aşamasında olduğunu, sadece iOS kullanıcılarına dağıtıldığını hatırlatalım.

Şirket yeni özelliği en kısa zamanda Android kullanıcıları için yayınlamayı planlarken, GIF desteğininde hazır olacağının sözünü verdi.
  • Bu Haberi