GÜNCEL HABERLERİ

Senatörlerden Trump’a tepki

Senatörlerden Trump’a tepki

Trump yönetiminin Cemal Kaşıkçı cinayetini örtme çabaları Cumhuriyetçi senatörlerini bile rahatsız etmeye başladı.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre ABD Washington Post gazetesi, Trump yönetiminin Cemal Kaşıkçı cinayetini örtbas etme çabalarının kendi partisindeki Cumhuriyetçi senatörleri bile rahatsız ettiğini yazdı. Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Gina Haspel’in, Kaşıkçı cinayeti kayıtları için bilgilendirmek üzere çağırıldığı Senato’daki kapalı oturuma katılımının Beyaz Saray tarafından engellenmesinin senatörler tarafından “öfke” ve “üzüntü” ile karşılandığı belirtildi. Trump’ın partisinden Arizona Senatörü Jeff Flake’in Haspel’in toplantıya katılmaması sebebiyle “hüsrana uğradığı”, Trump ile genelde uyumlu bir çizgi izleyen Güney Carolina Senatörü Lindsey O. Graham’ın da Haspel Senato’da ifade verene kadar “geçmesi zorunlu kanunlar konusunda oy kullanmayacağı” tehdidinde bulunduğu kaydedildi.

“KONTROL DIŞI PRENS VAR”

Senato Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Tennessee Cumhuriyetçi Senatörü Bob Corker da “Kontrol dışı olan bir Veliaht Prens var; Katar’ı ablukaya alan, Lübnan Başbakanı’nı tutuklayan, gazeteci öldüren kesin bir delil olup olmadığı soruluyor, zannetmiyorum ki onun sorumlu olduğuna inanmayan bir kimse olmasın” değerlendirmesinde bulundu.

“AMERİKAN ÇIKARLARI KORUNMALI”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı James Mattis tarafından Senatoda yapılan bilgilendirme toplantısının ardından konuşan Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, “Realpolitik çok önemlidir fakat ahlaki bir tutarlılık ve faillerin sorumlu tutulması durumunda realpolitik işe yarar” dedi. ABD’nin değerlerini koruyarak Kaşıkçı cinayeti sürecini ele alması gerektiğine vurgu yapan Ryan “Bunu yaparak da Amerikan menfaatleri korunabilir” dedi.

MANAFORT'A AF GELİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları soruşturan Özel Savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturmada suçlu bulunan Paul Manafort’u affedebileceğini duyurdu. New York Times gazetesinin Manafort’un Mueller soruşturmasıyla iş birliğini kabul etmeden önce Trump’ın avukatlarıyla görüştüğünü iddia etmesinin üzerine yorum yapan Trump, af ihtimalinin masada olduğunu dile getirdi.

RİYAD 15 MİLYAR DOLARLIK SİLAH ALACAK

Suud gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından Suudi Arabistan’a uygulanacak müeyyide münakaşaları devam ederken ABD, Suudi Arabistan’a 15 milyar dolar değerinde füze savunma sistemi satışı gerçekleştirecek. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan ve ABD’nin gerçekleştirdiği yoğun çalışma sonrasında Suudi Arabistan’ın ABD’li Lockheed Martin şirketinden 15 milyar dolarlık füze savunma sistemi satın alacağını duyurdu.

Açıklamada, pazartesi imzalanan belgeler kapsamında Suudi Arabistan’ın 44 Yüksek İrtifalı Hava Savunma Sistemi (THAAD) bataryası ve diğer teçhizat satın alacağı kaydedildi. Anlaşma için ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Kralı Selman’ın çok sayıda telefon görüşmesi gerçekleştirdiği kaydedildi.
  • Bu Haberi
El Halil'de ilkokul öğrencilerine göz yaşartıcı gazla saldırı
Yakışıklı oyuncu 'Avlu'nun kadrosuna dahil oldu
Sevgilisinin ablasını gasp eden şahsa 11 yıl hapis
Yusuf Güney: "Aşktan yana şansım yok"
Gazeteci Can Ataklı’nın acı günü
Yavuz Bingöl gözyaşlarına boğuldu
İş adamının esrarengiz cinayetinde şok gelişme
Düzyatan çiftinin Uludağ romantizmi
Bingöl'de PKK operasyonu: 4 tutuklama
Nevra Serezli ve Oya Başar Yasemin Yalçın'ı izledi
Harbiye'de manevra yapan minibüs yayaya çarptı
Hande Subaşı eski kocası yüzünden terk edildi
Bakan Soylu açıkladı: "27 bin personel alınacak"
Ece Erken: "Bu haberi yazan şerefsizdir"
Savcının kızına cinsel saldırı davasında sanığa 5 yıl hapis
Gamze Özçelik şimdi Türkiye'de umuda koşuyor
Mersin'de 4 katlı bina çöktü!
"Muhteşem İkili"nin oyuncularının yüzünden düşen bin parça
Depremin bilançosu gün ağarmasıyla gözler önüne serildi
Mahsun Kırmızıgül: "Filmimi internette yayımlamayacağım"
Korkunç yangında onlarca ölü ve yaralı!
Selin Şekerci: "Bizi sürekli ayırıp barıştırıyorlar"
Genç Leyla'nın ölümüyle ilgili şaşırtan iddia
Merve Boluğur'a psikolojik destek
O kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi
Burçin Terzioğlu'ndan İlker Kaleli'ye olay gönderme!
Bugün hava nasıl olacak?.. İşte son tahminler!
Berkay, Arda Turan'ı hedef aldı!
Küçük Yaman babasının izinde
Çanakkale depreminin artçıları sürdü