GÜNCEL HABERLERİ

SGK prim ödeme süresini uzattı

SGK prim ödeme süresini uzattı

SGK, prim ve yapılandırma taksitlerinde süre uzatımına gitti. Açıklamaya göre Eylül ayına ilişkin prim ödeme süresini 7 Kasım'a kadar uzatıldı. Kurum, gerekçe olarak tahsilat sisteminde yaşanan aksaklıkları gösterdi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre işveren ve sigortalılarının mağduriyetlerini önlemek amacıyla son ödeme tarihi 31 Ekim 2017 olan prim ve diğer tüm kurum alacaklarının ödeme süresi 7 Kasım 2017 tarihi gün sonuna kadar uzatıldı.

SGK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Kurumumuz alacaklarının tahsilatında bankaların Kurumumuz tahsilat sistemleriyle iletişiminde sıkıntılar yaşanması dolayısıyla 2017 yılı Eylül ayı primleri, 6770 sayılı Kanun kapsamında ertelenen 2016 yılı Aralık ayı primleri ve yapılandırma taksitleri de dahil olmak üzere ödeme vadesi 31/10/2017 tarihinde dolan prim tahsilatlarında aksaklıklar oluştuğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, işveren ve sigortalılarımızın mağduriyetlerini önlemek amacıyla son ödeme tarihi 31/10/2017 olan prim ve diğer tüm Kurumumuz alacaklarının ödeme süresi 7/11/2017 tarihi gün sonuna kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak söz konusu ödemeler yasal süresi içinde yapılmış sayılacaktır. İşverenlerimizin/Sigortalılarımızın sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanmaya devam edebilmeleri, süresinde ödenmeyen primler nedeniyle gecikme cezası ve gecikme zammına maruz kalmamaları ve yapılandırma anlaşmalarının bozulmaması açısından belirtilen tarihlere kadar ilgili borçlarını ödemeleri önem arz etmektedir."

SGK PRİM BORCU NASIL ÖDENİR?

SGK prim ödemeleri pek çok işlem gibi e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. İnternet üzerinden bir işlemi gerçekleştirmek kolay ve kısa sürdüğü için pek çok insan artık e-Devlet sisteminden yararlanıyor. SGK prim ödemelerinizi e-Devlet'ten yapmak isterseniz; öncelikle turkiye.gov.tr adresine gidin. Ardından e-Hizmetler ya da arama bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu altında yer alan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama hizmetine tıklayın. Böylece işlemini kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Borcunuzu banka şubelerine de giderek ödeyebilirsiniz.
  • Bu Haberi