SAĞLIK HABERLERİ

SGK'dan kağıt reçetelere Başhekimlik onayı şartı

SGK'dan kağıt reçetelere Başhekimlik onayı şartı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bugün yürürlüğe giren yeni düzenlemesi ile e-reçete yazılamaması durumunda, hastanelerden yazılan kağıt reçetelerin Başhekim tarafından onaylanması gerekiyor. Başhekim onayı olmayan kağıt reçeteleri eczaneler kabul edip işlem yapamayacak.

Yeni Asır'da yer alan habere göre Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Eczacı Nurten Saydan yaptığı açıklamada, "TEİS olarak reçetelerin elektronik ortamda E-imza ile yazılması başlangıçtan beri bizlerin de istediği bir durumdur. E-imza ile imzalanmış elektronik reçete bizlerin daha güvenilir ortamda ilaç vermesini sağladığı gibi, bir sürü lüzumsuz kağıt tüketimini de azaltacaktır. Kurum tarafından hekimlerin gereksiz yere kağıt reçete yazması engellenemediği için, 15 Ekim 2016 Cumartesi itibariyle başlayacak olan yeni uygulamaya göre hekim 'Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir' ifadesini ekleyip kağıt reçete yazacak olursa, bu reçeteler ancak hastane başhekimlerince onaylanınca eczanelerce kabul edilecektir" dedi.

Nurten Saydan, ülkemizdeki resmi ve özel tüm 2 ve 3'üncü basamak sağlık kuruluşları olan hastane, üniversite veya eğitim araştırma hastanelerinde uygulamaya konulan bu durumdan en çok yine vatandaşların zarar görceğini söyledi. Saydan, "Doktora yazdırdığı kağıt reçete ile eczanelerimize gelen vatandaşlarımıza reçetelerinde başhekimlik onayı ve mührü olmadığı için ilaç veremeyeceğiz. Çünkü, SGK başhekimlikçe onaylanmayan kağıt reçetelerin bedelinin kurumca ödenmeyeceğini ve sözleşmeli eczanelerce bu reçetelerin karşılanmaması gerektiğini Sağlık Uygulama Tebliği ve yayınladığı duyuru ile bildirmiş bulunmaktadır" dedi.
  • Bu Haberi