YAŞAM HABERLERİ

Simit Sarayı’nın ünlü mağazasına haciz şoku

Simit Sarayı’nın ünlü mağazasına haciz şoku

Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında da onlarca mağazası bulunan Simit Sarayı ile kiracısı olduğu kişiler arasında ‘kriz’ yaşandığı öğrenildi.

Hürriyet'ten Gizem Karakış ve Dinçer Gökçe'nin haberine göre ünlü markanın İstiklal Caddesi’ndeki mağazasına geçtiğimiz günlerde haciz için gidildi. Ödeme yapılınca fili haciz yapılmadı. Taraflar arasında 4 yıldır süren davalara konu ödenmeyen kira miktarının ise 3 milyon TL seviyesinde olduğu öğrenildi.

Türkiye genelinde 120’yi aşkın mağazası bulunan Simit Sarayı’nın İstiklal Caddesi’ndeki binasının sahibi Balıklı Rum Hastanesi Vakfı… Vakıf, söz konusu binayı Çelebi Holding’in İcra Kurulu Başkanı Canan Çelebioğlu ve ortaklarına kiraladı. Çelebioğlu ve ortakları da bu binadaki işyerlerinden birini Simit Sarayı’na kiraladı. Bu sürecin başlangıcı ise 2004 yılına dayanıyor.

İLİŞKİ 10 YIL SORUNSUZ DEVAM ETTİ

Kiracı konumda bulunan Simit Sarayı, Çelebioğlu ve ortaklarına kirasını ödüyor; ortaklar da, ödemelerini Vakfa yapıyordu. Taraflar arasındaki bu işleyiş 10 yıla yakın sorunsuz bir biçimde sürdü. Ancak 2013 yılına gelindiğinde sıkıntı yaşanmaya başladı. Simit Sarayı; Balıklı Rum Vakfı’nın, Çelebioğlu ve ortakları ile olan kira sözleşmesinin sona erdiğini gerekçe göstererek aylık kira ödemelerini yapmamaya başladı.

YARGITAY: "SÖZLEŞME GEÇERLİ"

Taraflar arasındaki sorun da bu süreçten sonra ortaya çıktı. Çelebioğlu ve ortaklarının avukatları öncelikle Vakfa karşı dava açtı. Açılan dava sonrası ortaklar haklı bulundu. Yargıtay’ın da onadığı karara göre, Çelebioğlu ve ortakları ile Vakfın sözleşmesi yeniden geçerlilik kazandı.

İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI

Bu kez, kira ödemesi yapmayan Simit Sarayı’na karşı icra takibi yapıldı. Simit Sarayı tarafı ise, bu takiplere itiraz etti. Bu kez itirazın iptali ve tahliye davaları açıldı. Açılan davalardan biri geçtiğimiz Aralık ayı sonunda karara bağlandı.

HACİZ İÇİN MAĞAZAYA GİDİLDİ

İstanbul 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme Simit Sarayı’nın ödemediği 6 aylık kira için toplam 417 bin 489 liralık ödeme yapmasına hükmetti.

Mahkemenin kararı İstanbul 4. İcra Müdürlüğü nezdinde işleme konuldu. Alacaklı taraf avukatlarından Görkem Gökçe haciz memurları ile birlikte geçtiğimiz 1 Şubat günü Simit Sarayı’nın İstiklal Caddesi’ndeki mağazasına haciz işlemi için gitti. Ödemenin yapılması sonrası haciz işleminin yapılmadığı öğrenildi. Haciz tutanağına göre, ödemenin yapılması için süre talep edildi. Alacaklı taraf, bu talebi kabul edince haciz işlemi durduruldu. Taraflar söz konusu tutanağı imza altında aldı. 
  • Bu Haberi
Yasemin Kutsi