KADINCA HABERLERİ

Sonbaharda yenilenin

Sonbaharda yenilenin

Yaz aylarında güneş ışınları, deniz tuzu, havuz kloruyla kuruyan derimiz sonbaharın gelmesiyle matlaşmaya ve sağlıksız görünmeye başladı. Peki, ne yapmalıyız?

Akşam'dan Aysun Yıldız Güngör'ün haberine göre Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, sonbaharda cilt, saç, el ve ayak bakımını anlattı.

Sonbaharın gelmesiylesıcaklıktaki ani düşmeler ve yükselmelerle sıcaklık anormalliklerinin yaşanması derinin savunma mekanizmalarını zayıflatıyor. Sonbahar ayları derimizi kış dönemine hazırlamamız için bir fırsat dönemidir. Yaz aylarında cilt kızarır, soyulur ve hasarlanır. Yaz sonunda cilt daha kaba ve cansızdır. Güneşin bronzlaştırıcı etkisi ciltte yalancı bir örtü oluşturmakta ve cilt rengi açılırken lekelenmeler; hasarlar da ortaya çıkmakta. Bronzluk azalmaya başladığında oluşan sarımtırak görüntüyle  beraber lekeler ve ciltteki tahribat da gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Buna sivilce meyilli ciltlerde yoğun sivilcelenme de eşlik eder. Bundan dolayı cilt onarımına başlamadan mutlaka bir dermatolog hekime görünmekte fayda var. Hekimin yönlendirmesiyle gerçekleşecek bakım ve tedavi süreci en iyi sonucu almanızı sağlayacak.

UYGUN NEMLENDİRİCİ ÖNEMLİ

Yazın sıcak ve güneş etkisiyle, sonbaharda hava anormallikleri nedeniyle derinin bozulan bu fonksiyonlarını yerine getirmek deriye uygun nemlendiricilerle deriyi nemlendirmekle sağlanabilir. Doğru ürünlerle derimizi temizlemezsek, uygun olmayan kozmetikler kullanırsak ya da yağ içeriği cildimize fazla gelen güneş koruyucular kullanırsak gözeneklerimiz kapanabilir, siyah noktalar, sivilceler ya da yağ butonları oluşabilir. Son yıllarda güneş koruyucuların kullanımı yaygınlaştı. İnsanlar güneşten korunmaya özen göstermeye başladı. Gündüz kullanılan nemlendiriciler yerini güneş koruyuculara bıraktı. Güneşten korunurken cildin de yenilenmesini sağlamak ideal bir yaklaşım.

ANTİOKSİDAN KULLANIN

Cilt bakımında ilk aşama iyi bir temizliktir. Cildi kurutmayan ve yağ dengesini bozmayan bir temizleyici yeterlidir. Özellikle yaz sonu cilde uygun peelinglerin düzenli kullanımıyla sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Peeling sonrası kullanılan maskeler cildin onarımına yardım ederken aynı zamanda kaybolan nemi de cilde kazandırıyor. Cilt özellikle kendini gece yenilemekte. Gece kullanılan nemlendiricilerin de seçimi önemli. Bu dönemde özellikle C vitamini, yeşil çay özleri,E vitamini gibi antioksidan özelliği güçlü ürünlerin kullanımı gerekmekte. Doğru nemlendirici seçimiyle yaz aylarında zarar görmüş cilt kendini yenilerken soğuk kış günlerine de hazırlanmakta.

LEKELENMELERE DİKKAT!

Son yıllarda güneş ışınlarına sık maruziyet ciltte kalıcı ve geçici lekelenmelere neden olmaktadır. Leke tedavisinde leke açıcı ürünlerle birlikte lazer tedavileri, peelingler, mezoterapi yöntemleri kullanılmakta. Bu tedaviler genellikle sonbaharda başlayıp kış aylarında tamamlanmakta.

EL VE AYAK BAKIMI

Yaz aylarında el ve ayaklarda kurumalar, nem kayıpları ve sertleşmiş el ve ayaklara sık rastlanmakta. Vücuda yapılan peelingler de kol ve bacaklardaki pürüzleri gidermekte ve cildi nemlendirmekte.

SAÇLARINIZA NAZİK DAVRANIN

Yazın aşırı terleme, deniz, havuz ve güneş nedeniyle saçlar yıpranır. Saçlarda kırılma ve renklerde bozulma olur. Sonbahardasaç köklerinde yenilenmeye bağlı dökülmeler görülür. Saçların kısaltılmasının yanı sıra keratin bakımları da önemlidir. B1, B5, keratin ve aminoasit içeren kapsüllerle de destek tedavisi saçları güçlendirir. Saç köklerinin susuzluk yaşamasını önlemek için yeterli su içmeye de özen gösterilmeli. Fön, maşa gibi yıpranmayı artıran uygulamalardan kaçınılmalı. Sağlıklı saç için saç mezoterarisi ve saça PRP yöntemini de denenebilir. Bunun yanında saçlarınızı korumak için; düzgün ve dengeli beslenin. Saçlarınıza nazik davranın. Doğal olarak kurumasına izin verin.

LEKELERDEN KURTULUN

Doktor kontrolünde yapılan işlemler de özellikle güneşin neden olduğu yaşlanmayı geriye döndürmekte önemli. Yılda 2 kez yapılan vitamin içerikli mezoterapiler özellikle cilt bakımının hemen arkasından yapıldığında çok faydalıdır. Yaz ayları sırasında beliren ya da artan cilt lekeleri için de tedavi başlanabilmekte. Güneş koruyucuların düzenli kullanımına ek olarak profesyonel doktor peelingleri, leke mezoterapileri ve lazer işlemleriyle lekelerden kurtulmak mümkündür.
  • Bu Haberi
Aslı Sönmezler hakkında karar verildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Rahatsız olsanız da olmasanız da yapacağız"
Saffet Sancaklı'dan Kütahyalı'ya sert tepki
Akıl almaz fetvalar üreten zalimler!..
Bahar Öztan'ın sağlık durumuyla ilgili gelişme
Kılıçdaroğlu'ndan Rasim Ozan Kütahyalı açıklaması
Süreyya Yalçın ve Ozan Baran kapıda kaldı!
Doğu Akdeniz’de Türkiye'yi saf dışı bırakma zirvesi
Sacit Aslan Live 25. Bölüm
Burcu Binici o iddiaları yalanladı!
Nazmiye Çam cinayetinde flaş gelişme!
Pelin Karahan: "Tam 35 kilo verdim"
Nijerya’daki cami saldırısında ölü sayısı artıyor!
Rüzgar Çetin'in yüzündeki iz incelenecek
Aspendos Arena için 'yıkım' kararı!
Asena Atalay'ın kafası biraz karışık
Gazeteci Oğuz Güven'e 3 yıl 1 ay hapis!
Rasim Ozan Kütahyalı Sabah’tan da kovuldu
Sacit Aslan'dan Beyaz TV'de dile getirilen asılsız iddia hakkında açıklama
Şişli’de otomobil, duran kamyonete çarptı!
Emel Sayın'ın son fotoğrafı şaşkına çevirdi!
F-35’ler olmasa da olur
Şükrü Özyıldız'dan müjdeli haber!
RTÜK, Rasim Ozan Kütahyalı'nın sözleri için harekete geçti
Ankara’ya mevsimin ilk karı yağdı
Miray Daner ve Kubilay Aka'nın aşkına anne vetosu
Dört yıldızlı Soçi zirvesi
Gülben Ergen 'Dünya Çocuk Hakları Günü'nü unutmadı
Nurgül Yeşilçay’a İran Kültür Bakanı’ndan veto
Özge Ulusoy'la ilgili şaşırtan iddia
Yasemin Kutsi