YAŞAM HABERLERİ

Suriyeli çocukları dilendiren çete çökertildi!

Suriyeli çocukları dilendiren çete çökertildi!

İstanbul’da polis, ailelerinden bin liraya kiraladıkları Suriyeli çocukları metro ve metrobüslerde dilendiren bir çeteyi çökertti. Üç kentte 93 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda çoğunluğu Suriye uyruklu 12 şebeke üyesi yakalandı, 36 çocuk kurtarıldı.

Yeni Şafak'tan Oktay Yıldırım'ın haberine göre İstanbul’da kiraladıkları Suriyeli çocukları dilendiren bir çete çökertildi. İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, özellikle halkın yoğun bulunduğu metro ve metrobüslerde İstanbulluları canından bezdiren çocuk dilencilerin ailelerinden kiralandığı ihbarı üzerine harekete geçti.

HALEP’TEN GETİRDİLER

5 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu polis, çocukların Suriye’nin Halep kentinden Hatay'a getirildiği, buradan da İstanbul'a gönderildiği bilgisine ulaştı. Çetenin ağına düşen çocuklar ve alıkoyuldukları adresler, soruşturmayı yürüten sivil ekipler tarafından tek tek tespit edildikten sonra operasyon için düğmeye basıldı. İstanbul, Hatay ve Adana’da önceden belirlenen 93 adrese, düzenlenen baskında çoğunluğu Suriye uyruklu 12 çete elemanı gözaltına alındı.

Bu adreslerde zorla alıkoyulan 36 Suriyeli çocuk kurtarıldı. Sağlık kontrolünden geçirilen minikler koruma altına alındı.

Bu adreslerde yapılan aramalarda, 65 bin lira ile çocuklara işkencede kullanılan zincir ve hortumlar ele geçirildi...
  • Bu Haberi