YAŞAM HABERLERİ

Tenten çizimi rekor fiyata satıldı

Tenten çizimi rekor fiyata satıldı

Dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Tenten’in ‘Ay’daki Keşifler’ isimli macerasına ait bir çizim, 1 milyon 550 bin euro’ya satıldı.

Vatan'da yer alan habere göre Artcurial Müzayedeevi'nin Paris ofisinde yapılan satışta, Tenten serisinin aydaki maceralarını anlatan ve Türkçeye ‘Aya ayak basıldı’ olarak çevirilen 'On est marche sur lune' isimli eserine ait siyah beyaz kare kalem çalışması, 1 milyon 550 bin euro’ya (5 milyon 527 bin Türk lirası) Avrupalı bir koleksiyoncu tarafından satın alındı.

Artcurial’dan satış öncesi yapılan açıklamada, eserin 700 ila 900 bin euro arasında satıcı bulunmasının beklendiği ifade edilmişti. Satışı ‘inanılmaz’ olarak nitelendiren müzayeevinin çizgiroman uzmanı Eric Lorey, parçanın Belçikalı Georges Prosper Remi ya da diğer ismiyle Herge'nin çizdiği en önemli eserlerden biri olduğunu kaydetti.

Çin mürekkebiyle çizilmiş eserde, astronot kıyafeti giymiş Tenten, köpeği Milu ve arkadaşı Kaptan Haddock, ay üzerinde incelemeler yaparken resmedilmişti. ‘Aya ayak basıldı’ isimli çizgi roman, 1954'de piyasaya sürülmüştü.
  • Bu Haberi