GÜNCEL HABERLERİ

Teröriste "terör" faturası

Teröriste

İstanbul’da 10 yıl önce terör saldırısında yaralanan bir kadının açtığı davada 100 bin lira ‘terör tazminatı’ ödeyen valilik, tazminatın saldırıyı düzenleyen kişilerden tahsili için Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Prof. Dr. Ersan Şen uygulamanın caydırıcı olacağını söyledi.

Habertürk'ten Arzu Kaya ve Nihat Uludağ'ın haberine göre İstanbul Valiliği, 10 yıl önce Avcılar’da yaşanan terör saldırısında yaralanan vatandaşın kazandığı 100 bin liralık tazminatı ödedikten sonra zararın terör sanıklarından tahsil edilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Valilik, ‘İç Güvenlik Yasası’ kapsamında tazminatın terör sanıklarından tahsil edilmesi için işlem yapılmasını istedi. Bu kapsamda Emniyet, saldırıyı gerçekleştirenle ilgili bilgileri valiliğe gönderecek ve paranın tahsili süreci başlatılacak.

7 Ekim 2007’de Avcılar Ambarlı Sahilyolu’nda yaşanan olayda çöp konteynerine konulan bomba 22.40’ta patlamış ve P.A. adlı kadın yaralanmıştı. P.A., olayda devletin ihmali olduğu ve kendisini koruyamadığı gerekçesiyle maddi-manevi tazminat davası açtı. İstanbul Adliyesi’nde görülen dava sonunda mahkeme, P.A.’ya 50 bin TL maddi, 50 bin TL de manevi olmak üzere 100 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

TERÖRİSTLERDEN TAHSİL EDİLECEK

Kamu adına P.A.’ya 100 bin TL ödeme yapan İstanbul Valiliği, bu paranın olayı gerçekleştiren terör zanlılarından tahsil edilmesi için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Yazıda, 2015’te çıkartılan ‘İç Güvenlik Yasası’yla tazminatın miktarı, bombalı saldırıyı düzenleyen kişi ya da kişilerden tahsil edilecek’ maddesine dikkat çekildi. Emniyet Müdürlüğü’nün, terör zanlılarının kimlikleri ve zararla ilgili valiliğe yazı göndereceği öğrenildi.

2 OLAY DAHA VAR

İstanbul Emniyeti, son 1 ay içinde İstanbul’da meydana gelen iki terör olayında suçüstü yaptığı sanıklarla ilgili yürüttüğü soruşturma dosyasını İstanbul Valiliği’nin bilgisine sundu. Valiliğin her iki olayla ilgili olarak yakalanan zanlılardan, meydana gelen zararın tanzim edilmesi için işlem başlatacağı öğrenildi.

- Arnavutköy’de 21 Haziran’da, park halindeki 6 otomobil üzerlerine benzin dökülüp ateşe verildi. Kamera kayıtlarını inceleyen polis, otomobilleri yakan PKK/ KCK’ya bağlı 1’i çocuk 4 kişiyi tespit etti. Zanlılar yakalanıp tutuklandı.

- Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’de 15 Temmuz’da yaşanan olayda ise gece İETT otobüsüne molotofkokteyli atıldı. Polis, 1’i çocuk 14 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler tutuklandı.


‘DEVLET TAZMİNAT ÖDER’

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, devletin bu şekilde terör olaylarını gerçekleştirenlere karşı caydırıcılık yaptığını belirterek şu bilgileri verdi: “İdare hukukunda devletin tazminat ödeme yükümlülükleri vardır. Örneğin otobüste bomba patladı. Devlet o tehlikeyi önleyemediği, öngörüp durduramadığı için bir bedel öder. Dünyanın her yerinde bu vardır. Zanlı yakalanmışsa, bombalayan, bombayı hazırlayan, oraya gönderene sorumluluk yüklenmesi gerekir. Devletin ödemek zorunda kaldığı tazminatlar onlara yani eylemi gerçekleştirenlere rücu edilir. Zararı veren çocuksa ailesine rücu edilir. Burada anne-babanın gözetim, denetim yükümlülüğü var.”

Sorumlu tespit edildikten sonra devletin tazminat davası açarak sorumlusundan ödemesini isteyeceğini belirten Şen şöyle devam etti: “Devlet miktarı ödedikten sonra kimin yaptığı tespit edilirse tazminatı ödemesi için ona rücu ediyor. Devlet bu tip yollara başvurarak caydırıcılık yapacağına inanıyor. Ankara Garı saldırısında ölenlere, yaralananlara ilişkin devlet bedeller ödüyor. Olayı gerçekleştiren canlı bomba ancak onu yönlendiren bulunursa ona gidilir. Rücu davaları 1-2 yıl sürer. Devlet ne bedel ödemişse dönüp sanıktan tahsilatını yapar. Mahkeme ödetme kararı verir. Mal varlığı, parası varsa tahsil eder. Ancak parayı alamadığı için özel hukukta kimseyi hapsedemezsiniz.”

İÇ GÜVENLİK YASASI NEDİR?


2015 yılında çıkarılan ‘İç Güvenlik Yasası’na göre; “Şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylarda, kamu mallarına verilen zararlar ile gerçek ve tüzel kişilerin mallarına verilen zararların devletçe karşılanması halinde, ilgili idare ödeme nedeniyle sorumlulara rücu edecek. Rücu istemine ilişkin zamanaşamı süreleri bir kat artırılarak uygulanacak.”
  • Bu Haberi
Adnan Oktar soruşturmasında mağdur ifadeleri ortaya çıktı!
Ebru Şallı'nın eski eşiyle ilgili şaşırtan gelişme!
Dışişleri'nden ABD'ye tepki: 'Oyalamayın!'
Yatağan Termik Santrali'nde göçük!
Mustafa Ceceli, İntizar’dan korunma talebinde bulundu!
Serel Yereli'nin silüeti sosyal medyayı salladı!
'Kedicikler' cezaevine el sallayarak girdi
Arto: "Sen nasıl müptezel bir köpekmişsin"
Adnan Oktar'ın mide bulandıran sapkın arzuları
Merve Boluğur bir kere daha yıkıldı!
18 Temmuz 2018 TNS Rating Sonuçları
Adnan Oktar suç örgütünden 1 milyon e-postayla suikast!
Hakan Akkaya'ya icra şoku!
Fatih Oflaz'a öz kızına cinsel istismardan 18 yıl 9 ay hapis!
Adnan Oktar cezaevine gönderildi
İstanbullular dikkat! Meteoroloji saat verip uyardı!
Adnan Oktar’ın mahkemedeki ifadeleri ortaya çıktı
İstanbul’da şafak vakti narkotik operasyonu
Adnan Oktar soruşturmasında tutuklu sayısı 116’a yükseldi
FETÖ’nün iadesinin istenmesinde 2'inci yıl
Demet ve Seçkin Özdemir birbirine girdi!
Kadın polis başından vurulmuş halde evinde bulundu
Şener Şen'in 'Kedicik' yeğeniyle ilgili yeni bilgiler
Flaş!.. Adnan Oktar tutuklandı!
Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması sona erdi
Kevin Spacey'ye şok üstüne şok!..
Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı istifa etti
Nedeni bilinmeyen salgın hastaneye akın ettirdi!
Şener Şen'in yeğenini Adnan Oktar evlendirmiş
Vergi rekortmeni kardeşlere Adnan Oktar gözaltısı