GÜNCEL HABERLERİ

Terörün savunma hattı çöktü

Terörün savunma hattı çöktü

Mehmetçik ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekâtı’nın 50. gününde Afrin’e ulaştı. İlçeye kuzey ve doğudan bakan tüm noktaları ele geçiren birlikler merkeze girmek için emir bekliyor.

Yeni Şafak'tan Yılmaz Birinci'nin haberine göre Cinderesi ve Bülbül’de de destan yazan askerler, bir gün içinde 23 köyü PKK’dan temizleyerek bir rekora imza attı. PKK/PYD’nin Afrin’deki savunma hatlarının tamamı çöktü.

Mehmetçik ve ÖSO savaşçıları, Zeytin Dalı Harekâtı’nın 50. gününde Afrin’e ulaştı. İlçeye kuzey ve doğudan bakan tüm noktaları ele geçiren birlikler merkeze girmek için emir bekliyor. Afrin merkeziyle birlikte Cinderes ve Bülbül’de de destan yazan askerler, bir gün içinde 23 köyü PKK’dan temizleyerek bir rekora imza attı.

Zeytin Dalı Harekâtı’nın 50. günü, Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu’nun her cephede rekora imza attığı gün oldu. İlçe genelinde toplamda 23 köyde kontrolü sağlayan güvenlik güçleri, Afrin merkezine iki koldan yanaştı. İlçenin sokakları şimdi civardaki hakim tepelerden çıplak gözle bile görülebiliyor. Özel eğitimli komandolar, jandarma-polis özel harekât birlikleri, SAT-SAS timleri ile bu güçlere destek veren ÖSO savaşçıları dün, Afrin merkeze yakın 13 köyü PKK’dan temizledi.

Merkeze bağlı Halidiye, Karatepe, Aneb, Kibare, Kefer Mize, Zellaka, 153 No’lu askeri üs, Kurt Kulağı, Kefer Rum, Kaşa, Ruşan Uşağı, Culbül ve Cubballı’da kontrol sağlandı. Hem kuzeyden hem de doğudan ilçeye yanaşan güvenlik güçleri, merkezdeki teröristleri imha etmek üzere meskûn mahal operasyonu için emir bekliyor. Ancak kuşatmanın önümüzdeki günlerde de devam edeceği ve teröristlerin baskı altına alınacağı öğrenildi.

HER HAREKET İZLENİYOR

Güvenlik kaynakları operasyonun geldiği noktayla birlikte PKK/PYD’nin Afrin’deki savunma hatlarının tamamının çöktüğü değerlendirmesinde bulunuyor. Savunma hattının çökmesiyle TSK destekli ÖSO birliklerinin ilerleyişlerinin daha da hızlı olduğu kaydediliyor. Afrin ilçe merkezi çevresinde ele geçirilen noktalardan biri ise dikkat çekici. Rejimin iç savaşla birlikte PKK’ya teslim ettiği 153 No’lu askeri kampın bu bölgedeki en büyük kışla olduğu öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri ise ilçe merkezini gece gündüz aralıksız izliyor. İnsansız hava araçları, uydular ve arazideki takip unsurlarıyla Afrin içinde bütün hareketlilik kayıt altına alınıyor.

HER AN GİREBİLİRLER

Caddelerin oldukça sakin olduğu ilçe merkezinde dolaşan bütün araçların ‘hedefte’ olduğu, PKK’ya dışarıdan yardım gelmesinin bugünden sonra imkansız hale geldiği, Tel Rıfat-Mare hattını kullanarak Afrin’den kaçmak üzere yola düşenlerin de sürekli takip altında tutulduğu belirtiliyor. İlçeden çıkışlara kontrollü olarak izin verilirken, merkezdeki teröristler ise tespit edildikleri anda havadan bombalanıyor. Savaş uçakları dün bu amaçla ilçe merkezinde yine operasyon icra etti. Belirlenen çeşitli noktalar yerlebir edildi. Afrin merkezine girmesi artık an meselesi olan Mehmetçik ve ÖSO, kuzeydeki Bülbül cephesinde de taarruzu sürdürdü. Bebek Uşağı, Hacib, Culaklı, Dubeyr, Kefer Yanlı ve Havzan olmak üzere 6 köy temizlendi. Güneybatıdaki Cinderesi beldesinde ise Kaankürk, Şeyh Abdurrahman, Hariba ve Kefer Zita’da kontrol sağlandı.

Kandil kadrosu kaçıyor

TSK’nın Afrin kapısına dayanmasıyla Kandil Dağı’ndan bölgeye gelen çok sayıda elebaşı da ilçeden ayrıldı. Örgütün işgal ettiği ilçede sözde adalet bakanı olarak görevi yapan terörist Said İsmet Gubar rejimin kontrolündeki Nubul’a kaçtı. Terör örgütü, Gubar’ı geri almak için Nubul’da etkin olan İran destekli gruplarla pazarlığa devam ediyor. Afrin’den kaçan bir diğer PKK elebaşı ise sözde içişleri bakanı terörist Hasan Bayram oldu. Afrin’in rejim bölgesine bağlanan Ziyare kapısından çıkmaya çalışan Bayram, burada YPG/PKK unsurları tarafından alıkondu. Kaçma girişimi başarısız olan Bayram’ın yanında yüklü miktarda para götürmeye çalıştığı öğrenildi. Öte yandan, Zeytin Dalı Harekatı’nda kıskaca giren örgütün, Kandil Dağı’ndaki tepe kadrolarından gelen çok sayıda elebaşı da ilçe merkezini terk etti.

Etti 3213

Afrin’in teröristlerden temizlenmesine yönelik 20 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı’nda öldürülen PKK/PYD/DEAŞ’lı sayısı 3 bin 213’e yükseldi. Cinderesi, Şeyh Hadid, Şeran ve Raco’nun ele geçirilmesiyle birlikte hızlanan operasyonlar sonucu günlük bilançoda da artış gözlendi. Mehmetçik ve ÖSO’nun etkisiz hale getirdiği PKK’lı sayısında günlük ortalama 64’ü aştı. Bu arada Genelkurmay Başkanlığı, cephede yaralanan Mehmetçiklerden 117’sinin tedavileri sonrası yeniden harekât bölgesine döndüğünü bildirdi.
  • Bu Haberi
Makasçı: 'Hattı değiştirdiğimi hatırlamıyorum'
Ünlü oyuncudan taciz suçlaması!
Öğün kaçırma diyabetten kaç!
Hande Ataizi: "Benim mesleğim oyunculuk"
Alzheimer beyne 25 yıl öncesinde yerleşiyor!
Arzu Sabancı'dan konuşulan paylaşım!
Ersun Yanal 6 eski öğrencisiyle tekrar buluşacak
1 yaşındaki bebeğin boğazına mandal yayı saplandı!
Engin Altan Düzyatan'dan aile pozu
İmdadına yetişen sağlıkçıların isimlerini bebeğine verdi
Sarah Jessica Parker, Demirtaş’ın kitabını okuyor
Kuyumculardan ziynet eşyası çalan şüpheli yakalandı
Aslıhan Karalar kar havasında paltosuz gezdi
FETÖ şüphelisi 4 eski polisten 3’ü tutuklandı
Torunlarından Hülya Koçyiğit'e doğum günü sürprizi
Malatya'da genç hemşire canına kıydı
'Verda' dizisinde büyük kriz!
Avrupalı liderlerden, Rusya ve İngiltere için kritik karar!
İşte Ankara'daki hızlı trenin çarpışma anı!
Hazal Kaya'nın şık tarzı
Matematik öğretmeninin kahreden ölümü
Özge Özberk 4 yıl sonra tiyatro sahnesinde
Akit yazarı Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı hedef aldı!
Büşra Develi gözlükleriyle dikkat çekti
Asansör boşluğuna düşen bekçi feci şekilde can verdi
Işıl Reçber müstehcen paylaşımlar yapılan hesabı kapattırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs çıkışı!
Tunceli'de mağarada 6 terörist kıstırıldı!
Güzel Tara, Tayland'da nazara geldi!
Talihsiz Güllü'nün annesi mahkemede isyan etti!