YAŞAM HABERLERİ

THY uçağında akıl almaz olay!

THY uçağında akıl almaz olay!

Slovenya vatandaşı Anton Cestnik İstanbul’dan Klimanjaro’ya giderken kriz geçirip yolcuları rahatsız edince pilot, İstanbul Atatürk Havalimanı’na geri döndü.

Hürriyet'te yer alan habere göre Cestnik’in polise verdiği ifadesinde panik atak hastası olduğunu söylediği, yanında da bu rahatsızlığa yönelik ilaçlar bulunduğu öğrenilirken THY'den yapılan açıklamada, şahsın önündeki yolcuları hedef alarak koltuğu ayaklarıyla tekmelediği, uçağın kumandasını ve koltuğun yan kısımlarına kırdığı belirtildi.

İstanbul’a indirilen yolcu için THY şikayetçi oldu. Konuyla ilgili olarak THY Basın Müşavirliği şu açıklamayı yaptı:

"12 Ocak akşamı saat 19:37’de havalanan TK0673 İST-JRO-MBA seferi, Mısır hava sahası üzerindeyken Kaptan Pilot, kontrolsüz davranan Anton Cestnik isminde bir yolcu sebebi ile Antalya’ya divert kararı almış daha sonra uçağın ağırlığından (iniş için uygun şartların oluşmaması) dolayısıyla divert yönü Atatürk havalimanı olarak planlanmıştır.

Eşi Klavdija Cestnik ile seyahat eden yolcunun önündeki yolcuları hedef alarak koltuğu ayaklarıyla tekmelediği, uçağın kumandasını ve koltuğun yan kısımlarına kırmıştır. Yolcu kabın ekibi tarafından sakinleştirilmeye calışılmış fakat yolcu kabin ekibini ve yolcuları darp etmeye devam etmiştir. Yanındaki eşi ile de tartışan yolcuya kelepçe prosedürü uygulanmış ancak bilek kelepçesini de kırmıştır. Yolcu hiçbir şekilde kontrol altına alınamayınca diğer yolcular bu şekilde sefere devam etmek istemediklerini belirtmişlerdir. Seferimiz, İstanbul’a indikten sonra ucak emniyet (Türk Hava Yolları Gorevlileri) yetkililerince karşılanmış olup kural dışı yolcu polis tarafından emniyete götürülmüştür. Rezarvasyon olarak Münih uzerinden Istanbul istasyona buradan da Mombasa (Kenya) seyehatleri bulunan iki yolcu için divert sonrası INAD (kabul edilemez) yolcu prosedürü uygulanmıs ve iki yolcu bu sabah TK 1629 sefer numaralı uçak ile Münih’e gönderilmiştir"


YAKLAŞIK 20 TON YAKIT

Edinilen bilgiye göre, Kahire üzerinden dönen THY uçağı için yaklaşık gidiş ve geliş olmak üzere 20 ton yakıtın harcandı ve bunun da maliyeti yaklaşık 11 bin dolar oldu. Uzmanların verdiği bilgiye göre yaklaşık 42 bin TL sadece yakıt için fazladan gider olduğu ancak bunun yanı sıra uçağın daha sonra yapacağı programların da da değişiklik yapıldığı ve uçuş mürettebatının da mesaisi dolduğu için yeni bir ekibin sefere verildiği belirtilerek, "Uçağın sorumlu pilotu Kahire’ye de inebilirdi. Ancak sanırım hem mesaisi dolacağı için, hem de Mısır’la ilişkilerdeki sorun nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı. Bu arada tüm masrafların yanı sıra uçaktaki herhangi bir yolcunun mağduriyeti gereği açacağı dava hakları da saklıdır" dedi.

İstanbul Atatürk Havalimanına indikten sonra Slovenya uyruklu Cestnik ailesi adli işlemleri tamamlandıktan sonra İNAD yolcu (Kabul edilemez yolcu) işlemi yapılarak geldiği istasyon olan Münih’e gönderildi.
  • Bu Haberi
Hülya Koçyiğit'ten huzurevi ziyareti
AK Parti'den "Karargâh rahatsız" manşetine sert tepki
Sacit Aslan ve İzzet Çapa'dan "Beraber ve Solo Serzenişler" 10. Bölüm
Tuba Büyüküstün'ün saçları başına iş açtı!
AB, Gürcistan'a vize serbestisini onayladı
İstanbul'da önemli görüşme
Doktor Ömer Coşkun hayatını kaybetti
Seda Sayan'ın odası artık Lerzan Mutlu'nun
Hürriyet Gazetesi için 'el koyma' talebi!
Kocaeli Üniversitesi'nde gerginlik
Kurtlar Vadisi Pusu'nun akıbeti belli oldu
Avusturyalı Bakan'dan 'Cumhurbaşkanı Erdoğan' açıklaması
Murat Boz ve Aslı Enver'den ayrılık iddialarına yanıt
Cem Küçük'ten Hande Fırat'a ağır salvo!
Aziz Kocaoğlu hakkında son dakika gelişmesi
Engelli çocuğa hakaret cezasız kalmadı
Engin Günaydın arkadaşını zor sakinleştirdi!
Bankalarda param var mı?..
Şükran Ovalı ve Caner Erkin minik bebekle yakından ilgilendi
Diyarbakır’da hain terör saldırısı!
Hürriyet'e soruşturma, Hande Fırat için suç duyurusu!
Tolga Çevik Çeşme'de trafik kazası geçirdi
DEAŞ'lı teröristlerin Whatsapp konuşmaları ortaya çıktı!
Demet Akalın sosyal medyada 'regli olduğunu' açıkladı!
HDP'li İbrahim Ayhan gözaltına alındı!
Murat Boz ve Aslı Enver gerçekten ayrıldı mı?..
Ankara'da son dakika zirvesi
Acun Ilıcalı'dan Şeyma Subaşı itirafı!
4 otomobile çarpan sürücü ölümden döndü!
Hande'nin aşkı ayağında!
Yasemin Kutsi