GÜNCEL HABERLERİ

Türk silahlarına yurt dışından yoğun talep

Türk silahlarına yurt dışından yoğun talep

Türkiye'de üretilen tabanca, av tüfeği, pompalı tüfek ve otomatik tüfeklere, kaliteleri ve uygun fiyatları dolayısıyla Balkan ülkeleriyle ABD, Azerbaycan, Moğolistan, Rusya ve Kazakistan'dan yoğun talep geliyor.

Yeni Asır'da yer alan habere göre Kosova'nın Prizren kentinde düzenlenen 4. Uluslararası Prizren İş Forumu'na katılan Akkurt Silah Sanayi AŞ'nin ortağı ve Trabzon Silah Sanayi AŞ'nin (TİSAŞ) Balkanlar Temsilcisi Derya Kürkçüoğlu, yaptığı açıklamada, ürettikleri av tüfekleri ve pompalı tüfeklerle yakın savunma silahlarını 17 ülkeye ihraç ettiklerini söyledi.

En aktif oldukları bölgenin Balkanlar olduğunu ifade eden Kürkçüoğlu, "Akkurt olarak yılda 30 bin av tüfeği, pompalı tüfek ve otomatik tüfek ihraç ediyoruz. Azerbaycan, Moğolistan, Rusya, Kazakistan ve Balkan ülkelerine satış yapıyoruz." dedi.

Kürkçüoğlu, Türkiye'nin silah sanayisinde çok iyi durumda olduğunu belirterek, "Hükümetin bu konuda çok iyi proje ve yatırım destekleri var. Türkiye, silah sektöründe dünyada önemli bir konumda. Av tüfeği ve pompalı tüfek üretiminde iddialıyız. TİSAŞ da 23 ülkeye ihracat yapıyor. Azerbaycan'ın silah 'know-how'ını yaptık. Birlikte silah üretiyoruz. Kazakistan ile ilgili bir çalışma yapılıyor. TİSAŞ, ABD'ye 100 bin tabanca sattı." diye konuştu.

"YERLİ SİLAHLARIMIZ DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDE ÖDÜLLER ALIYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Emniyet teşkilatında SIG Sauer yerine yerli silah kullanılması" yönündeki açıklamasının yerli silah üreticilerini umutlandırdığını dile getiren Kürkçüoğlu, Türk silah sanayinin çok başarılı olduğunu yineledi.

Kürkçüoğlu, şunları kaydetti:

"Almanlardan 3-4 bin dolar arasında silah almak yerine bu ürünleri yerli sanayiden 200-300 dolara temin edebiliyorsunuz. Ağır silah sanayisinde de ülkemiz çok ilerledi. Bunları pek çok ülkeye ihraç ediyoruz. Bütün ürünlerimiz uluslararası standartlarda. Kalitemiz çok iyi. Fiyatlarımız diğer ülkelere göre daha cazip olduğundan tercih ediliyoruz. Türkiye'de üretilen silahlara talep var. Yerli silahlarımız dünyanın birçok yerinde ödüller alıyor. Türk silahları dünyada ilgili görüyor. Yerli resmi, askeri taktik silahlarımız, ağır silah sanayimiz, mühimmat sanayimiz çok iyi."
  • Bu Haberi