MAGAZİN HABERLERİ

Türkan Şoray: "Sinemaya kırgınım"

Türkan Şoray:

Türkan Şoray, kameranın arkasındaki kadınlarla bir araya geldi. Şoray, “Kadınlar sinemaya hükmedebilir. Ama ben sinemaya kırgınım. Yeni kitabımda da bunu anlatacağım” dedi.

Vatan'dan Seçkin Şenvardar'ın haberine göre Türkan Şoray, gişede hayal kırıklığı yaratan, yönettiği son filmi ‘Uzaklarda Arama’nın neden başarısız olduğunu ‘Bir Film Yaptım’ adlı kitabında anlatacak.

‘Sinemam ve Ben’ adlı kitabından sonra ikinci kitabını hazırladığını anlatan Şoray, “Evet sinamaya kırgınım. Filmin neden tutmadığını ve nedenlerini kitabımda yazdım. Benim mesleğim oyunculuk, kendim için profesyonel yönetmenim diyemem” şeklinde konuştu.

20-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek ‘Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ öncesi kadın yönetmen ve yapımcılarla bir araya gelen Şoray, sinemada kadın olmanın zorluklarını anlattı. Oyuncu, “Kadınların her türlü baskı ve erkek egemenliğe karşı duran tavrı, estetiğe de yansıdığı zaman sinema bambaşka bir noktaya gelebilir. Kadın yönetmenler sinemada daha fazla yer bulmalı. Kadınlar isterse sinemaya hükmedebilir. Son dönemde Yeşim Ustaoğlu’nun başarısına bakarsak bunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Her kadın yılmadan sinema alanında kendisine yer bulabilmek için mücadele etmeli” dedi.
  • Bu Haberi