YAŞAM HABERLERİ

Uber’e yasak geliyor!

Uber’e yasak geliyor!

Avrupa Birliği Adalet Divanı Başsavcısı; birlik üye devletlerin ABD şirketi Uber’in yasa dışı bulunan ulaştırma hizmetlerini yasaklayabileceği ve cezalandırılabileceği yönünde görüş verdi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı Başsavcısı Maciej Szpunar, üye ülkelerin, Uber’in yasa dışı ulaştırma hizmetlerini ceza hukuku çerçevesinde yasaklayabileceği ve cezalandırılabileceği yönünde görüş bildirdi. UberPop hizmetinin ulaştırma alanına girdiği ve dijital bir platform olarak veri toplumu hizmeti sayılmaması gerektiğini belirten Başsavcı, Uber’in engellenmesine yönelik yasal düzenlemelerin AB Komisyonu tarafından değerlendirilmesinin gereksiz olduğunu kaydetti. Başsavcının görüşünün, bağlayıcı olmasa da, mahkemenin kararını etkilemesi bekleniyor.

FRANSA YASAKLAMIŞTI

Uber, Fransa’da UberPop hizmetiyle faaliyet yürütüyor. Bu sistem, müşterileri profesyonel sayılmayan sürücülerin kullandığı araçları ile buluşturuyor. Fransa yasaları lisanslı olmayan sürücülerin taksi hizmetleri sunmalarına izin vermiyor. Uber ise Fransa’nın uygulamayı yasaklamaya yönelik gerçekleştirdiği düzenlemelerin AB hukukuna uygun olmadığını iddia ediyor.

Uber, son yıllarda özellikle Avrupa’da çeşitli ülkelerdeki taksi birlik ve dernekleri tarafından rahatsızlıkla karşılanıyor. Uber özellikle Avrupa ülkelerinde taksicilikle ilgili yasal düzenlemelere uymadığı, vergi kaybına ve haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle aleyhinde açılan davalarla boğuşuyor.

ŞİRKET SAYILIRSA GİDERİ ARTACAK

Uber, AB Adalet Divanı tarafından dijital hizmet sağlayıcısı yerine ulaşım hizmeti sunan bir şirket kategorisinde görülürse taksi şoförü lisansı, işçi hakları, vergilendirme, araç sigortası ve güvenlik başta olmak üzere daha birçok farklı alanda gerekli izin ve ek giderlerle karşı karşıya kalabilecek. Bu davanın yıl sonuna kadar karara bağlanması öngörülüyor.
  • Bu Haberi