MAGAZİN HABERLERİ

Ünlüler Sağlık Bakanlığı’nı umursamıyor mu?

Ünlüler Sağlık Bakanlığı’nı umursamıyor mu?

Sağlık Bakanlığı, internette ve sosyal medyada 'zayıflattığı' iddiası ile satılan ürünlerle ilgili denetimlerine devam ediyor. Ancak ne yazık ki bu tip ürünlerin tanıtımını en çok ünlü isimler yapıyor.

Sözcü'den Eser Akgül'ün yazısı...

Bakanlık, ünlülerden halk sağlığını yakından ilgilendiren konu ile ilgili hassas olmalarını istedi ve bir mektup yolladı. Yine de sosyal medyada takipçisi çok olan oyuncu, sunucu, manken ve hatta evlilik programlarında ünlenen yarışmacıların 'zayıflatan' ürünleri tanıtmaya devam ettiği görülüyor.

‘Kısa sürede zayıflatıyor’ gibi iddialarla piyasaya sürülen ürünlerin satışını yapan firmalar, sosyal medyada oyuncu, sunucu ve manken gibi takipçi sayısı çok olan ünlülerle çalışıyor. Sağlığa olan etkileri ile ilgili bilimsel bilgileri olmayan, gerekli onaylarının olup olmadığını umursamayan ünlü isimler de para karşılığında bu ürünleri sosyal medya hesaplarından paylaşarak takipçilerine öneriyorlar ve hatta kendilerinin de kullandığını iddia ederek sözde faydalarını anlatıyorlar.

ÖLÜMCÜL SONUÇLARI OLABİLİR

Sözcü Gazetesi olarak bu konu ile ilgili sık sık haberler yaptık; ‘zayıflatma’ iddiası ile satılan ürünlerdeki tehlikeler ve bu ürünleri tanıtan ünlülerin duyarsızlığı ile ilgili vatandaşları bilinçlendirmeye çalıştık. Halk sağlığını yakından ilgilendiren konu için hem Sağlık Bakanlığı hem de Maliye Bakanlığı harekete geçti ve bazı ünlüler için soruşturma başlattı. Hatta son olarak Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 50 ünlüye bir mektup göndererek konu ile ilgili hassas olmalarını istedi.

Mektupta TİTCK Başkanı Hakkı Gürsöz; “Özellikle sağlık alanında farkındalık ve davranış değişikliği oluşturma sürecinde rol modellerin önemi yadsınamaz. Toplumun gözü önünde olan ve örnek alınan kişilerden birisiniz, bu nedenle paylaşımlarınız ve söylemleriniz kamuoyu için önemlidir.” mesajını verdi. Gürsöz, internetteki pek çok ürünün ruhsatlı olmadığını, hastalıkları tedavi ettiği ya da zayıflattığı iddiasıyla yani sağlık beyanıyla satılan ürünlerin sonu ölümle sonuçlanabilen ciddi sağlık problemlerine yol açabildiğini de hatırlattı.

PEKİ BU MEKTUP İŞE YARADI MI?

Halâ pek çok ünlü isim sosyal medya hesaplarında bu ürünlerin reklamını yaparak para kazanıyor. Takipçilerinin sağlıkları ile oynamaları bir yana ürün reklamlarıyla elde ettikleri kazançların vergilerini de ödemiyorlar. Ayrıca sosyal medyadaki bu paylaşımların altında, takipçilerinden birçok tepki ve eleştiri aldıkları, kullanan vatandaşların maruz kaldıkları olumsuz sonuçları paylaştıkları da görülüyor. Kimi isimler ürünle ilgili bu olumsuz yorumları engellemek için o paylaşımları yoruma kapatabiliyor.

Bu isimler arasında usta oyuncu Rasim Öztekin’in kızı Pelin Öztekin de var. Tüp mide ameliyatı olduktan sonra bir hayli kilo veren Pelin Öztekin, sosyal medya hesabından ‘hızlı bir şekilde kilo verdirdiği’ iddia edilen bir ürünün reklamını yapıyor. Ayrıca ürünü Seda Sayan, Seren Serengil, Ece Erken, Ece Vahapoğlu, Özge Ulusoy, Ebru Destan gibi isimler de tanıtıyor. Bir başka firma ise reklam için, oyuncu Eylül Öztürk Özkan, Seren Serengil ve evlilik programlarında ünlenen Hanife Gürdal gibi yarışmacıları seçmiş durumda.Sağlık Bakanlığı ciddi sağlık problemlerine sebep olabilen ürünler konusunda bu kadar hassas davranırken, sağlıklı beslenme ve zayıflama gibi konularda sadece uzmanların bilgi ve öneri verebileceği hakkında yasal bir düzenleme yaparken, uzmanlar hiçbir beslenme şeklinin ve ürünün, hem hızlı hem de sağlıklı kilo verdirmeye sebep olamayacağını anlatırken, ünlerini kullanarak maddi kazanç uğruna takipçilerinin sağlığı ile oynayan bu isimler farkındalık kazanacak gibi görünmüyor.

ESER AKGÜL / SÖZCÜ GAZETESİ
  • Bu Haberi
Rasim Öztekin operasyon geçirdi
Yasemin Kutsi'den Akrep ve Aslan Burcunun Ağustos-2018 yorumları
Kerimcan Durmaz'ın ‘kulağını çekin’ dediği kişi Arto çıktı
Deniz Çakır tatil için taş ev kiraladı
Evde sakladığı 150 bin lira yangında kül oldu!
"Nejat İşler'e tekme tokat saldırı" iddiası!
Atamalar için öz geçmişler taranıyor
Edis'in annesine özel güvenlik şoku!..
KKTC'de mülteci gemisi battı!
Ali Sunal'dan 'Güldür Güldür' açıklaması!
Kılıçdaroğlu tren kazasında yaralananları ziyaret etti
Adnan Oktar operasyonunda flaş gelişme!
Bebeğini denize atan anneye istenen ceza belli oldu!
Burcu Esmersoy kıvırcık saçlarıyla şaşırttı
TSK ve Emniyet’te kripto tedbiri
Hıncal Uluç sordu: "Cumhuriyet Savcım daha ne bekliyor?"
Nagehan Alçı'dan çok konuşulacak Adnan Oktar iddiası!
Mustafa Sandal’dan ‘sünnet öncesi’ pozları
Kızını Adnan Oktar'a kaptıran anne konuştu
Sihirbaz Aref herkesi kandırdı mı?..
Kapkaççılara 170 bin dolarlık tekme!
Kılıçdaroğlu'na Cumhurbaşkanı'na hakaretten soruşturma açıldı
AK Parti Grup Başkanvekili'nden 'bedelli askerlik' açıklaması!
ABD’den geldi, Etiler'de balkondan düştü!
Şiddetli yağmur ansızın bastıracak!..
Şok!.. 250 civarında işçi hastaneye kaldırıldı!
Aslı Enver'e müjdeli haber!
Özkök'ten Ceceli'ye ağır eleştiri!
Parktaki çıplak adamın sırrı!
İşte Adnan Oktar'ın kaçtığı patika yol!