RÖPORTAJ HABERLERİ

Yeliz'den ses getirecek açıklamalar

Yeliz'den ses getirecek açıklamalar

Usta şarkıcı Yeliz, “Umarım ben öldükten sonra ‘’Müthiş bir sesti, çok iyi yorumcuydu ve çok iyi insandı’’ denilmeden kıymetim yaşarken bilinir.” diyor.

Akşam'dan Mehmet Emin Demirezen'in röportajı...

“Bekle Yağmur Geliyor” şarkısının hikâyesi nedir? Nasıl bir süreç geçirdiniz?


“Bekle Yağmur Geliyor”un sözleri Aysel Gürel’e, bestesi Tamer Gürsoy’a düzenlemesi ise Volga Tamöz’e ait. Sevgili Aysel Gürel’in ölmeden önce yazdığı son şarkılardan biri bu. Hatta Tamer bestesini yaptığında hastaneye gidip kendisine dinletiyor ve Aysel Gürel’in gözünden bir damla yaş geliyor. Ve birkaç gün sonra hayata gözlerini yumuyor Aysel’imiz. Bu hikâye beni derinden etkiledi. Tamer şarkıyı ilk duyduğunda da zaten aklına ben gelmişim. Bu yüzden şarkıdan haberim vardı ve arada Tamer’i arayıp şarkıyı kimseye vermemesini ve okumak istediğimi söylüyordum. Bu zamana kısmet oldu. Bekle Yağmur Geliyor bana eski şarkıların verdiği hazzı verdi. Şarkının sözlerinden ve melodisinden gerçekten çok etkilendim.

Uzun bir aradan sonra yeniden bizlerlesiniz. Bu 10 yıllık süreçte neler yaşadınız, neden bu kadar uzun bekleyiş içerisine girdiniz?

Klip çekmediğimde veya şarkı yapmadığımda çalışmıyorum anlamına gelmiyor. Her daim sahne çalışmalarım devam etti. Bu süre zarfında kedilerim biraz arttı, bir aşk yaşadım ve bitti. Bir tecrübe daha edindim. Hayatımda böyle gelişmeler oldu diyebilirim. Tabii ki bunların haricinde müzik hep vardı. Gerçekten içime sinen bir iş olduğunda bunu dinleyiciyle buluşturmak istiyordum. Bekle Yağmur Geliyor da bana bu hissiyatı verdi.

90’lar hâlâ popüler...

Sahnemde 90’lı yılların şarkılarından oluşan bir bölüm yapıyorum ve insanlar mest oluyorlar. Bu bölüm geldiğinde sahnede ‘’Bu şarkılar gerçek kalemlerle, gerçek kâğıtlara yazılmış gerçek aşkların hikâyeleridir’’ diyorum. İşte bu şarkılar hiçbir zaman ölmez ve bu şarkıların hiçbir zaman modası geçmez. Ve inanıyorum ki tarih tekerrürden ibarettir. Çocukluğumdan beri tekerlemelerle, rahmetli babaannemin atasözleriyle büyüdüm. Kendime bu sözleri yol çizelgesi yaptım. İnanıyorum ki, 90’lı yıllardaki duygusal şarkılar geri dönecek.

GÜNÜMÜZDE BİRBİRİNE BENZEYEN ŞARKILAR VAR

Günümüzün pop dünyasını nasıl buluyorsunuz?


Günümüzde hepsi birbirine benzeyen, bir türlü armonisi, melodisi, ritmi ayırt edilemeyen şarkılar var. Maalesef belirli şarkılar günde 50 kere çalınarak, insanların aklına sokuluyor. Ama Türk dinleyicisi iyi şarkı ile kötü şarkıyı ve aynı zamanda şarkıcıları da gayet net ayırabilen çok iyi bir dinleyicidir. Keşke adil bir şekilde şarkılar çalınsa, o zaman Türk dinleyicisi daha net karar verebilir.

Uzun yıllardır bu camianın içindesiniz. Size ne öğretti?

Uzun yıllardır bu camiada olmam bana şımarıklığın insanı tepe taklak edebileceğini öğretti. Gerçi hala şımarık olup tepe taklak olmayanlar da var. Buna hayret ediyorum. Şımarıkça konuşanlara tahammül edemiyorum. Çünkü şöhret öyle bir şey ki; o elbiseyi gerektiğinde giyeceksin, işin bittiğinde ise çıkaracaksın.

EUROVISION POLİTİK BİR YARIŞMA

Birkaç yıldır Eurovision şarkı yarışmasına katılmıyoruz. Sizce bu tutumun devamı doğru mu yoksa gençlere bir yol mu verilmeli?


Eurovision kesinlikle politik bir yarışma. 1975 yılında Eurovision’a Türkiye’den katılan ilk yarışmacıyım. Semiha Yankı’dan sonra “Hayalimdeki Adam” şarkısı ile ikinci olmuştum. O zamanki Eurovision şahane bir platformdu. Sonrasında Sertab Erener ülkemize birinciliği getirdi. Sertab’dan sonra da güzel isimler katıldı ama Eurovision’un tamamen politik bir yarışma olduğunu düşünüyorum.

Yeliz bugüne baktığında olmak istediği yerde mi, daha yapacak ve başaracak çok şeyim mi var diyor?

Evet, bundan sonra da yapacak çok şeyim var. Büyük konserler vermek istiyorum. Tabii bunlar bazı kişilerin tekelinde. Türkiye’de nedense yaşarken değer verilmiyor sanatçılara, umarım ben öldükten sonra ‘’Müthiş bir sesti, çok iyi yorumcuydu, çok iyi insandı’’ denilmeden kıymetim yaşarken bilinir.
  • Bu Haberi
Tecavüz suçundan aklanan şarkıcı bakın ne yaptı!
Diyet dostu dereotu
Didem Balçın: "Rol için heyecanlanmam gerekiyor"
Kivinin ilk kez duyacağınız faydaları
Bora Gencer: "Başarılı müzisyen disiplinlidir!"
Ersun Yanal anlaştı takvimi bekliyor
Dünyaca ünlü ‘Türk Gülü' görenleri kendine hayran bırakıyor
Eda Taşpınar küvet paylaşımıyla olay yarattı!
Google+ 90 gün sonra tarihe karışacak
Selin Denizli Burnaz'ın tatlı yükü
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi
Dilan Çiçek Deniz'in şiir kitabı çıkıyor!
Milli Savunma Bakanlığı'ndan dövizle askerlik açıklaması!
Şahan Gökbakar'dan 'ketojenik' paylaşımlar
Akıl hastası oğlu tarafından boğularak öldürüldü
Gül Gölge'den hayvanseverlere çağrı!
PKK’nın Karadeniz yapılanmasına ilişkin operasyon!
Bahçekapılı çiftinin alışveriş keyfi
Kavgaya karışıp kaçarken polis otosuna çarptılar
İpek Açar'dan aile boyu albüm
Alamadığı işsizlik ödeneğini KDK'nın girişimi sonucu aldı
Bergüzar Korel'in toplantı şıklığı
Yolda bulduğu takıları sahibine teslim etti
4 Bakan'dan ortak açıklama!
Necef Uğurlu Yazdı: "Paranın Satın Alamadığı Bir Şey Kaldı mı?"
Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi şehit oldu
Bakan Soylu 'ByLock' rakamlarını açıkladı
Eser Yenenler'in 1. yıl neşesi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan vize açıklaması!
Fatih Altaylı'dan Çölaşan ve Doğru'ya açılan FETÖ davasına tepki