MAGAZİN HABERLERİ

Yeşim Erbil'den 'Gırtlağı delindi' haberine açıklama

Yeşim Erbil'den 'Gırtlağı delindi' haberine açıklama

Çiğdem Tunç'un "İlk eşi Muhsine, Mehmet Ali’nin 30 kilo verdiğini söylüyor. Sezin ‘Çok kötü’ dedi. Bunca gündür uyutulan bir hasta. Tabii ki kilo verir. Damar yoluyla besleniyor. Nakil noktasına geldiğinde hangi organım gerekirse tekini vereceğim" şeklindeki açıklamaları üzüntü yaratmıştı.

Yeşim Erbil’den son günlerde çıkan haberlere ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama geldi.

İşte Yeşim Erbil’in yaptığı o açıklama;

“Hepinize selam ve sevgiler.

Bu paylaşımları abimin durumunu merak eden ve her gün soranlar için yapıyoruz.

Ben bu hastalık sürecine kadar ortada olmayan bir kardeştim. Malinin kardeşi olduğumu bile bazılarınız yeni öğrendi. Şimdi bana ihtiyaç var ve ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Hatalı bilgiler olmaması için buradan açıklamalar yapıyorum.

Dünden beri çeşitli açıklamalar yapılıyor. "Gırtlağı delindi" "40 kg verdi" "organları çöktü" gibi...

Hastanede hastamızı beklerken ziyarete gelen dostları ile bazı şeyler paylaşılıyor, bunlar bazen çok detay bilgiler olabiliyor.

Bu bilgilerin başkaları ile paylaşılması bana göre hiç doğru değil. "Gırtlağı delindi" olarak iletilen şey "trakeostomi"dir. Uzun süre yoğun bakımda kalan hastalara daha iyi solunum desteği yapılması için uygulanır. Belli bir süre sonra normal hale döner.

Ben bile bu işlemin yapılacağını bildiğim halde abime uygulanacak olması ile etkilendim. Çünkü abim bir "sanatçı", çok özel bir ses ve yeteneğe sahip. Trakeastomi işleminden psikolojik olarak rahatsız oldum. Abim farkına vardığında mutlaka o da çok üzülecek. Belki bu durum hemen ortadan kalkabilir diye de sizlerle paylaşmadık. Ayrıca bu işlem tedavinin bir parçası. Kaç damarına kaç kez kateter takıldı, çıkarıldı vs gibi ayrıntıları yazmadığımız gibi bunu da paylaşmadık. Çünkü gerekli bir bilgilendirme değildi. Sezinin dostça anlattığı detaylar çığ gibi haber oldu. Kim tartmış da 40 kg kayıp olduğunu söylüyor. Tabi ki zayıfladı bu çok doğal.  Organ nakli gibi bir durumda bu hastalıkta söz konusu değil. Beklemek zor ve yorucu en büyük zorluk da abime tabi.

ÖZETLE: Solunum cihazından henüz ayrılamadı, enfeksiyon kontrol altında, böbrek fonksiyonları kontrol altında. Solunum cihazından ne zaman ayrılabileceği tamamen vücudunun direncine bağlı. Tüm tedaviler milimetrik ayarlarla yapılıyor, tüm doktorlarına teşekkür ederiz. TÜM HASTALARA ALLAH ŞİFA VERSİN. Dualarım abim ve tüm hastalar için.

HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM SAĞOLUN VAROLUN...”
  • Bu Haberi