2700 tablo gün yüzüne çıkıyor!

Topkapı Sarayı’nın deposunda muhafaza edilen 2 bin 700 tablonun restorasyonu sürüyor. Birbirinden değerli eserlerin bu yıl içinde sergilenmesi planlanıyor.

221 okunma

Sabah Gazetesi'nden Mustafa Kaya'nın haberine göre Milli Saraylar İdare Başkanlığı, Topkapı Sarayı'nın deposunda ve koleksiyonunda muhafaza edilip Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'na devredilen yaklaşık 2 bin 700 tablonun restorasyon çalışmalarına hız verdi.

Tabloların restorasyonu, Yıldız Şale ve Resim Müzesi'nde olmak üzere iki atölyede dönüşümlü olarak mesai yapan 6 kişilik ekiple gerçekleştiriliyor. İlk etapta 16'ncı yüzyıl ile 20'nci yüzyıl tarih aralığından günümüze ulaşan 200 tablonun restorasyonuna başlandı. Yeni tablolar arasında Halil Paşa'nın yaptığı padişah portreleri, son halife Abdülmecid Efendi'nin belge nitelikliğindeki resimleri, Ressam Rafael Manas'a ait Sultan III. Selim'in şehzade iken yapılmış portresi, son halife Abdülmecid Efendi'nin Rus ressam Ayvazovski'den esinlendiğini gösteren manzarası da bulunuyor. Eserlerin Resim Müzesi'nde bu yıl içinde sergilenmesi planlanıyor.

SERGİ ALANINA TAŞINDI

Milli Saraylar Tablo Restorasyon Atölyesi Sorumlusu Hatice Biga, "Tablolardan bazılarının bakım ve onarımı tamamlandı, sergi alanına taşındı. Burada bulunan tabloların bir kısmında restorasyon çalışması gerekiyor. Bir kısmının da sadece bakım ve konservasyon çalışması yapılıp sergi alanına geçirilecek. Umuyoruz ki 2020 yılı içerisinde bir açılış yapılır" dedi.