Aleyna Tilki: "Sokak müziği yapıyordum!"

Geç saatlerde Levent'teki stüdyo çıkışı görüntülenen şarkıcı Aleyna Tilki, kayıt yaptığını söyledi.

Milliyet Gazetesi'nden Umut Ünver'in haberine göre Tilki, "Bazen erken bitiyor, bazen geç bitiyor ama genelde geç bitiyor. Gece ilhamlı oluyor. Üretirken gece iyi geliyor bana. Genellikle gece kalıyor, gündüz provalarım oluyor, dans ediyorum. Daha iyi ilhamlı oluyor. Bu kadar disiplinli çalışmadan önce kimse bunu örnek almasın ama genelde geceleri yaşardım. Sabahlara kadar şarkı yazardım. Film izlersem geceleri izlerdim. Gündüzleri uyurdum. Hayatım disipline girdiği için geceleri de uyumuyorum, sabahları da uyumuyorum. Normalde güneşin vaktine göre uyuyup, uyanmak lazım vücudun mutlu olması lazım" dedi.

"TÜRKÇE PROJELER YAPMAK ZORUNDAYIM" 

Yeni albümü için tarih vermeyen Tilki, "Şu an için tarih veremiyorum çünkü tamamıyla bu pandemi sürecine bağlı. Özgürüm, yapıyorum üretiyorum ama ne zaman paylaşacağımı kimseye söylemiyorum. Türkçe işler yapıyorum bu arada, sadece İngilizce değil. Benim anlaşmam şu yönde ben bir dünya starı olacağım, evet. İngilizce şarkılar yapacağım ama Türkiye benim ana merkezim o yüzden Türkçe şarkılar, projeler yapmak zorundayım. İçim böyle istiyor. Onlar da bunu bayıla bayıla kabul ettiler. Türkiye piyasasının büyük bir güç olduğunu Amerika, Londra hepsi çok iyi biliyor. Bir Türk şarkısının 500 milyon izlenmesi, Emrah ile yaptığımız ‘Cevapsız Çınlama’, bir Türk şarkısının bu kadar dinlenmesi onları heyecanlandırıyor. Zaten Türk rekoru bendeydi, geliştirdim. Yurt dışı bunu fark ediyor, bu nasıl bir ülke, bu nasıl bir şarkı bu kadar çok izleniyor. Keza 460 milyon oldu. Böyle olunca ülkenin gücünü görüyorlar, bir de ülkenin sosyal medya kullanım gücünü görüyorlar. Doğal olarak Türkiye’nin büyük bir güç olduğunu bu sektörde artık herkes, tüm dünya biliyor. Türkiye’de en çok dinlenen kim Aleyna, o zaman onunla çalışalım. Bizim ona ihtiyacımız var diyorlar. Aslında bizim de onlara ihtiyacımız var. Onlar artık bizi anladılar" diye konuştu.

"SOKAK MÜZİĞİNİ SEVİYORUM" 

Taksimde sokak ortasında şarkı söylediği görüntüler hatırlatılan Tilki, "15 yaşından daha küçüğüm orada. Ben sokak müziği yapıyordum ama oradaki müzisyenlere yardım etmek için yapıyordum. Çünkü çok kutsal bir şey yapıyorlar. Ben daha çok yeni bir yıl önce Hollywood’da bir tane çocuk vardı gitar çalıyordu. Kısık sesli bir çocuk, Asyalı. Gitarının sesi çok az çıkıyordu kendi sesi de çok az çıkıyordu. Yanına gittim dedim ki, ben şimdi sana şarkı söyleyeceğim sen çalacaksın dedim, sonra sana o parayla yeni gitar alacağız dedim. Sonra ben bayağı orada sokak müziği yaptım, bayağı bir insan birikti orada. Çocuğun gitar parası çıktı, ona verdim. Dedim ki 'Çok sakat ben fazla durmayayım burada gideyim' çünkü Türkler falan da doluştu. Koreliler de beni tanıyorlar, değişik tepkileri var" dedi.

"Şimdi dedim ben kaçayım buradan sen yeni bir gitar al demiştim böyle" diyen Tilki sözlerine şöyle devam etti, "Ben sokak müziğini çok seviyorum. Asla sokakta çalışan birini geri çevirmemek lazım çünkü onlar çok zor bir iş yapıyorlar sokakta, yeri geliyor yağmur da karda, sıcağın altında güneşte. Devletin ve zabıtanın izin verdiği kadarıyla sokakta çalışan kimseyi geri çevirmemek lazım. Bunu en içten duygularımla söylüyorum. Çünkü demiştim ki sokak insana kucağını açar insanda sokağa güvenirse bir gün sokakları hatta dünyaları kucaklar demiştim. Sokaktaki insanları sevin."

Konular Aleyna Tilki