Anneler emeklilikte eşitlik istiyor

Sigortadan önceki doğumlarını borçlanmayı talep eden anneler, erkeklerdeki gibi uygulama istiyor.

453 okunma
Takvim'de yer alan habere göre emeklilik için gün sayan çalışanlar için tarihi öne alma imkanı bulunuyor. Kadınlar doğum borçlanması ile 6 yıla varan prim kazanırken; erkekler askerlik borçlanması yaparak 2 yıl önce emekli olabiliyor. Kadın-erkek arasında ise borçlanma farkı bulunuyor.

Erkekler sigortadan önceki askerliklerini borçlanarak işe giriş tarihini öne çekebilirken, kadınlar sadece sigortadan sonraki doğumları borçlanarak prim kazanabiliyor. Erkeklerdeki borçlanma imkanının kendilerine de verilmesini isteyen anneler, "Sigortadan önceki doğumları da borçlanabilmeliyiz. Çünkü biz önce çocuklarımızı yetiştirip sonra kariyer yaptık. Bu arada aile içinde çalıştık. Bu zamanları borçlanarak işe giriş tarihlerimizi geri çekme imkanı verilmesini istiyoruz" dedi. Anneler şu anda sigortadan sonraki 3 çocuğu borçlanarak 2.160 gün prim kazanabiliyor. Erkekler ise en fazla 18 aylık askerliklerini borçlanabiliyorlar.

PRİM 6 YIL KAZANDIRIYOR

Mevcut durumda erkeklerin yaş şartını öne çekebilmeleri için askerliklerini sigortadan önce yapmış olmaları gerekiyor. Sigortadan sonra yapılan askerlik borçlanıldığında, sadece primi artırıyor. Önceki askerlikler borçlanıldığında ise borçlanılan gün sayısı kadar işe giriş tarihi geri çekiliyor. Kadınlar ise sadece sigorta olduktan sonraki doğumları borçlanabiliyor ve bu sayede primlerini artırabiliyor.