Anti-stress diyetiyle zayıflayın

Stresin arttığı durumlarda vücutta serbest radikaller adı verilen zararlı maddelerin üretimi de artıyor.

4325 okunma
Akşam Gazetesi'nden Nil Şahin Gürhan'ın yazısı...

Günlük yaşantımızda yoğun olarak yer alan stres, yaz aylarında da devam ediyor. Hatta yaz aylarında hava sıcaklıklarının artmasıyla kişiler daha stresli hale gelebiliyor. Stresin arttığı durumlarda vücutta serbest radikaller adı verilen zararlı maddelerin üretimi de artıyor. Hal böyle olunca serbest radikallerden korunmak için vitamin ve minerallerin gücüne sığınabilirsiniz. A, C ve E vitaminleri ve çinko ve selenyum minerallerinden yararlanabilirsiniz. Magnezyum minerali günlük stresi kontrol altına almakta çok yardımcı olur. Hangi besinler bu elementlerden zengin?

A vitamini: Süt ve yumurta sarısı A vitamininden zengindir. Vücutta A vitaminine dönüştürülen öncü maddeleri içeren bitkisel kaynaklar ise; ıspanak, yeşil biber, havuç, kayısı, domates ve turunçgillerdir.

C vitamini: Maydanoz, asma yaprağı, yeşil biber, çilek, portakal, limon, greyfurt gibi meyve ve sebzeler C vitamini kaynağıdır.

E vitamini: Bitkisel yağlar, fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlar, tam tahıl taneleri, yeşil yapraklı sebzeler

Çinko: Et, peynir, badem, ceviz, tam buğday tanesi, bulgur, mantar, kuru fasulye, balık, süt

Selenyum: Deniz ürünleri, etler, balıklar, sarımsak, soğan, tahıllar

Magnezyum: Kakao, çikolata, ıspanak, yağlı peynir, diğer yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumlar

ANTİ-STRES İÇECEK AYRAN

Ülkemizin vazgeçilmez içeceklerinden ayran; her mevsime ve her duruma yakışır. Özellikle yaz aylarında tüketimi artan bu içecek birçok yemeğin yanına yakıştığı gibi tek başına tüketimi de oldukça keyiflidir. Yoğurt, su ve tuz ile yapılan ayran birçok besin öğesinden zengin kaliteli bir içecektir. Ayran; A vitamini, riboflavin, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitamininden, kalsiyum ve fosfordan zengindir. İçerisine tuz eklendiğinden dolayı sodyum ve klorür minerallerinden de zengindir. Terlemeye bağlı olarak vücuttan su ve tuz kaybının yoğun olduğu bu dönemde kayıpları karşılayarak sıvı dengesini düzenler. Aynı zamanda ayran sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcıdır. İyi bir protein kaynağı olan ayran, çocuklar için de ideal bir içecektir. Kolay hazırlanması, her yerde ulaşılabilmesi ve her yemeğe eşlik etmesi nedeni ile ayran sık tercih edilebilecek bir içecektir.

Dışarıdan ayran satın alırken açık satılan ayranlar yerine kutu ayranlar tercih edilmelidir. Ambalajı, üretim ve son kullanma tarihi kontrol edilmeli, süresi dolan veya ambalajı hasar görmüş ayranlar satın alınmamalıdır. Tüketeceğiniz ayranın pastörize yoğurttan yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Zayıflama programlarında da rahatlıkla yer alan bu içeceğin 200 mililitresi yaklaşık 50–60 kaloridir.

ANTİ-STRES MEYVE KARPUZ

Yüzde 95’i sudan oluşan karpuz oldukça düşük kalorili bir meyvedir. 100 gramı 26 kalori içerir. Protein ve yağı yok denecek kadar az oranda içerir. Yüksek su içeriğiyle vücuttaki toksinleri temizleyici etki gösterir. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde kalp fonksiyonlarını düzenlemede önemli rol oynar. Laykopen ve karoten içeriğiyle antioksidan etki gösterir ve bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasını engeller. Karpuzun sadece kendisi değil, kabukları ve çekirdekleri de yararlıdır. Kabuğa yakın beyaz kısımların mümkün olduğunca tüketilmesi sağlık açısından yararlıdır. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde çitlenen karpuz çekirdeği içinde yer alan aktif öğelerle böbrek fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcıdır.

Tatlı ve olgun karpuz almanın püf noktası: Renginin mat olması ve kabuğu kazınınca yeşil kısmın ortaya çıkması önemlidir. Toprakta oturan kısmının beyaz veya yeşil değil, sarı olmalıdır.

Nil Şahin Gürhan / Akşam
Konular Kadınca