Ayancık’ta dolu dolu bir film festivali

Festival 23 Haziran’da açılış kokteyliyle birlikte Türk sinemasının önemli filmlerinin ilk baskı afişlerinin bulunduğu sergiyle sinemacıların ve halkın katılımıyla başladı.

Ayancık’ta dolu dolu bir film festivali

İlk kez düzenlenen Ayancık Film Festivali’nin yoğun programına ilgi de yoğun oldu.

Festivalde gösterimi yapılan “Okul Tıraşı” ve “Sen Ben Lenin” büyük ilgiyle karşılanırken, Sineması olmayan Sinopluların da bu filmleri izleme fırsatı oldu.

 

Ayancık’ta dolu dolu bir film festivali


Sinop Hamsilos Koyu, Sinop Cezaevi, Ayancık Tarihi Cezaevi, Akgöl tabiat parkı, Sinop kalesi, Diyojen Heykeli, Keten Evi, İnceburun gibi çeşitli gezilerle tüm katılımcılar doğayı, tarihi ve Sinopluları tanıma fırsatı buldu.

Ayancık’ta dolu dolu bir film festivali - Resim : 2

Festival konukları Yapımcı Hakan Yusufoğulları, Yapımcı Oğuz Sözen, Yönetmen Tufan Taştan, Yönetmen Özgür Bakar, Oyuncu, Cansu Fırıncı, Oyuncu Yağmur Ün, Oyuncu Merve Kansu, Sunucu Afrikalı Ali, Sunucu Özgür Özgülgün ve Yazar Merve Başcumalı çeşitli mekanlarda, söyleşiler ile sektörü ve sinemayı konuştular.

 

Ayancık’ta dolu dolu bir film festivali - Resim : 3

Organizasyonda sürecin en başından beri büyük etkisi olan isimler ise festival danışma kurulu üyesi CGV Mars Cinema Group – CCO (Chief Content Officer) Serdar Can ve festival danışma kurulu üyesi Neşe Sarısoy Karatay, festival direktörü İzzet Arslan, (festival onursal başkanı) Ayancık Belediye Başkanı Hayrettin Kaya ve Nirengi Kültür Sanat Derneği oldu.

Toplamda 262 filmin başvurduğu festivalde 7 film ödüllerine kavuştu.

Ödül kazanan Filmler;

Ayancık Özel Ödülü – Altı Üstü Deniz – Furkan Alperen Demir

Belgesel Kategorisi Mansiyon Ödülü Goca Yörüğün Tohumları – Mehmet Köprü

Belgelsel Kategorisi Jüri Özel Ödülü – Büyülü Fener Bekçileri – Ferhat Zengin – Bahadır Kapır

Belgesel Kategorisi En İyi Film Ödülü – Hayde Bre Pehlivan – Ozan Sertdemir

Kurmaca Kategorisi Mansiyon Ödülü - Yara – Onur Güler

Kurmaca Kategorisi Juri Özel Ödülü – Babamın Öldüğü Gün – Emre Sefer

Kurmaca Kategorisi En İyi Film Ödülü – Larva – Volkan Güney Eker

Fatih Özcan’ın yönetiminde olan kurmaca film Jürileri Serdar Can, Banu Bozdemir ve Özgür Bakar Olurken. Belgesel kategorisinin Jüri Başkanı Neşe Sarısoy Karatay ve Jüri Hayri Çölaşan, Arslan Küçükyıldız, Cantekin Cantez, Prof. Dr. Celan Oktay Yalın oldu.