Ayasofya ibadete açılıyor

Ayasofya Camii'nin açılışı için gelen vatandaşlar sabah namazından sonra bölgeye akın etti. Erken olduğu için alana alınmayan vatandaşlar erken saatte yoğunluk oluşturarak, Ayasofya’ya girişi beklemeye başladı.

703 okunma

Milliyet Gazetesi'nden Aykut Yılmaz'ın haberine göre Ayasofya’da 86 yıl aradan sonra kılınacak cuma namazı öncesi program saat 10.00’da sela ve tekbirlerle başlayacak.

Kuran-ı Kerim tilaveti yapılacak programda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, okunan hatimlerin ve surelerin duasını yapacak. Erbaş tarafından kıldırılacak cuma öncesi hutbesi de Ayasofya’ya ayrıldı. Diyanet’in, “Ayasofya: Fethin Nişanesi, Fatih’in emaneti” başlıklı hutbesinde “Bugün, Ayasofya’nın kubbelerinde yeniden tekbir, tehlil ve salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve salâların yükseldiği gündür. Evlad-ı Fatihan’ın hasreti, ulu mabedin sessizliği sona eriyor. Ayasofya Cami-i Şerifi bugün yeniden mümin ve muvahhit cemaatine kavuşuyor” denildi.

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması, beş asır boyunca cami olarak müminleri bağrına basan mukaddes bir mekânın, aslî vasfını kazanması olarak nitelenen hutbede, “Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması, başta Mescid-i Aksa olmak üzere, yeryüzünün bütün mahzun ve mazlum mescitlerinin ümide kavuşmasıdır. Ayasofya’nın ibadete açılması, temeli tevhid, tuğlası ilim, harcı erdem olan medeniyetimizin yükselmeye devam edişidir” ifadeleri kullanıldı.