Bakan Albayrak'tan doğalgaz müjdesi geldi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye genelinde 40 ilçeye doğalgaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada "2018 yılını sonuna kadar tüm Türkiye'de gaz ulaştıramadığımız şehir kalmayacak" dedi.

277 okunma
Milliyet'te yer alan habere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'de doğalgaz sektörüne 11 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek, "Hakkari'ye kadar doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak. Doğudaki  vatandaşlarımızı istismar eden, imkansızlık içinde bırakmak için elinden geleni  yapan hatta onları katleden bu alçak örgüte rağmen, bu hain örgüte inat biz  Hakkari'ye de Şırnak'a da doğalgazı getireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Bakan Albayrak, Üzümlü ilçesindeki 15 Temmuz Zafer Meydanı'nda, Türkiye genelinde 40 ilçeye doğalgaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak Türkiye'ye uzun bir dönemden beri kaliteli, güvenli ve istikrarlı enerji sağlamak için enerjinin her alanında yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Çalışmalarının sadece elektrik alanında değil, doğalgaz alanında yoğun şekilde sürdürüldüğünü dile getiren Albayrak, bu törenin sadece Üzümlü için değil Türkiye'de yarım milyondan fazla insanın bu yıl itibariyle doğalgaza kavuşması  açısından da önemli bir tören olduğunu ifade etti.

Albayrak, Ak Parti iktidarı olarak halka en iyi hizmeti sunmak  amacıyla 'Her şey Türkiye için' diyerek yola çıktıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Çıktığımız bu yolda bugün hamdolsun 40 ilçemizdeki vatandaşlarımızın  da doğalgaz konforunu yaşamasına vesile oluyoruz. AK Parti göreve geldiğinde  Türkiye'de sadece 6 ilde doğalgaz kullanılıyordu, bugün, 'Doğalgazı olmayan şehrimiz kalmayacak' diyerek çıktığımız bu yolda şükürler olsun ki 2016 yılı  itibariyle 76 ilimizi geçtik. 2016 yılında tamamlanan çalışmalarla şu ana kadar  Bitlis, Bingöl, muş, Iğdır ve Mardin'de yaşayan vatandaşlarımız da doğalgaz ile  buluştu. Sadece şehir merkezlerine değil bugün burada açılışını  gerçekleştirdiğimiz Üzümlü ile Rize Gündoğdu'dan İzmir Ödemiş'e, Sinop merkezden  Bitlis Tatvan'a, Mardin Kızıltepe'den, Kütahya Çavdarhisar'a, Amasya Taşova'dan  Hatay Defne'ye kadar 40 ilçemiz daha bu yıl sonuna kadar doğalgaza kavuşuyor."

Albayrak, Üzümlü'deki tören ile yarım milyondan fazla vatandaşın doğalgaz rahatlığına kavuşacağını vurgulayarak, vatandaşların bu soğuk kış  günlerinde hayır dua etmelerinin en büyük dilekleri olduğunu kaydetti.

"2018'DE GAZ ULAŞTIRILMAYAN YER KALMAYACAK"

Türkiye'deki doğalgaz yatırımlarına devam ettiklerini aktaran  Albayrak, şunları kaydetti:

"2016 yılı bitmeden 300 milyon lirayı aşan bir yatırımla tüm  Türkiye'deki doğalgaz genişleme yatırımlarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz. İlk günden beri hep bir şey diyoruz. Cumhurbaşkanımızın bize öğrettiği bir şey var 'Durmak yok yola devam, çalışmaya devam'. İşte bugün de bunun bir sembolü olarak  bu güzel açılış için karşınızdayız. İnşallah aralık ayındaki ihalesi ile Ağrı'yı da 2017 yılında doğalgaza kavuşturacağız. Buna müteakip Tunceli'de 2017 yılı  içerisinde inşallah doğalgaza kavuşması için adımları atıyoruz, atacağız. Geriye kaldı Şırnak Artvin, Hakkari. 2017 yılında inşallah Şırnak, 2018 yılında da en  geç Artvin ve Hakkari'yi doğalgazla buluşturarak 2018 yılını sonuna kadar tüm Türkiye'de gaz ulaştırmadığımız şehir kalmayacak."

Terör olaylarına da değinen Albayrak, "2016 yılı krizlerle, iki seçimle, PKK, DEAŞ ve FETÖ terör örgütlerinin ardı arkası kesilmeyen  saldırılarıyla, buna müteakip son olarak ihanette zirve noktasına ulaşan hain  darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Hamdolsun sizlerin ve milletimizin dimdik  sapasağlam duruşuyla 2016 yılındaki tüm bu belaları def ederek ve daha da  güçlenerek altından kalktık. Şimdi daha da gaza basma daha da çok çalışma daha da  iş üretme, Başbakanımızın tabiriyle taş üstüne daha da çok taş koyma  zamanındayız." dedi.

Albayrak, gelecek yıl da insanlara doğalgaz konforunu yaşatmak için mücadele edeceklerini anlatarak, "2017 yılında, 2016'nın da üstünde bir  performansla bugün açılışını yaptığımız sayıdaki ilçeden daha fazla inşallah,  ilçemize, bölgemize, vatandaşımıza gaz konforunu ulaştırmak için mücadele  edeceğiz, çok çalışacağız. Bugün burada Hem BOTAŞ firmamızdan, hem özel sektör  dağıtım firmalarımızdan söz almak istiyorum. Sizlerin huzurunda 2017 yılı çok  daha büyük yatırımların gerçekleştirileceği bir yıl olacak inşallah." şeklinde  konuştu.

"YAKLAŞIK 50 MİLYON VATANDAŞIMIZ FAYDALANIYOR"

Doğalgaz yatırımın bölgeye iş imkanı da sunacağını dile getiren Albayrak, "Yapılan bu yatırım sadece il ve ilçelerimizin doğalgazla buluşmasına vesile olmayacak aynı zamanda buralarda yeni iş imkanlarının doğmasına, istihdama ve şehirlerimizin kalkınmasına ciddi katkı sağlanacak. Bugün Türkiye'de doğalgaz  kullanan hane sayısı 13 milyona yaklaştı. Bunu aileler bazında çarptığımızda  yaklaşık 50 milyon vatandaşımız doğalgaz hizmetinden faydalanıyor. Milletimizi  her şeyin en iyisine layık, sizler her şeyin en iyisine layıksınızdır mottosuyla  sizlerin rahatı için gece gündüz demeden çalışmak bizim boynumuzun borcu." ifadelerini kullandı.

Albayrak, Türkiye'nin her tarafına eşit hizmet götürmeye çalıştıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz ilk günden beri 'batıda ne varsa doğuda da ol olacak' dedik.  Dedik mi? Dedik. Bunun için batıda doğalgaz varsa doğuda da olacak. Tüm  Türkiye'yi 780 bin kilometre görerek, bu şuurla çalışarak, hizmet aşkıyla ortaya  koymaya çalıştık. Ne oldu, gece gündüz çalıştığımız bu süreçte müteahhitlerimiz  tehdit edildi, iş makineleri yakıldı, işçilerimiz tehdit edildi, kaçırıldı. Niye?  Bizim Kürt kardeşimiz bu imkana sahip olmasın, Türk kardeşimiz sahip olmasın,  Ahıskalı kardeşlerimiz bu imkana sahip olmasın. Ama birileri, özellikle terör  örgütü mensubu ve onların maşası olmuş birileri Türkiye gelişmesin, kalkınmasın  diye çabaladı durdu. Korktuk mu? Hayır. Elhamdulillah, Allah'tan başka hiçbir  şeyden korkmadık. Hizmete devam dedik. İşte tıpkı bugün buradaki açılış gibi  önemli açılışlara, yatırımlara hız kesmeden devam ettik."

Doğalgaz gitmeyen il kalmayacağını söyleyen Albayrak, "Hizmet ortada. Hakkari'ye kadar doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak. Doğudaki  vatandaşlarımızı istismar eden, imkansızlık içinde bırakmak için elinden geleni  yapan hatta onları katleden bu alçak örgüte rağmen, bu hain örgüte inat biz Hakkari'ye de Şırnak'a da doğalgazı getireceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Albayrak, doğalgaz yatırımlarına işaret ederek, "Doğalgaz sektöründe  bugüne kadar 11 milyar TL'yi, eski parayla 11 katrilyonu aşan yatırımlar yaptık.  Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar her hanenin doğalgazla  buluşmasını sağlamak için altyapı yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.  Ekim ayı içerisinde Başbakanımızın onayı, Bakanlar Kurulumuzun da aldığı kararla  doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 20 bin ve  üzerindeki ilçelerimize de doğalgazın götürülmesi için BOTAŞ'ımıza talimat  verdik."

"HALK BU KONUDA MÜSTERİH OLMALI"


Bakan Albayrak, Üzümlü ilçesi 15 Temmuz Zafer Meydanı'nda, Türkiye  genelinde 40 ilçeye doğalgaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşlardan ilçe ve beldelerine doğalgaz getirilmesi konusunda yoğun taleplerin gelmeye devam ettiğini söyledi.

Halkın bu konuda müsterih olması gerektiğini belirten Albayrak, "Bakanlığımız bu konuda da gerekli düzenlemeleri yaparak sizlerin taleplerini karşılama noktasında yeni düzenlemeler için çalışmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Albayrak, doğalgazı tüm Türkiye'ye ulaştırmak için çalıştıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Özellikle boru hatlarının ulaşmadığı, boru hatlarına uzak mesafede  bulunan ya da coğrafi nedenlerden dolayı boru hatlarının teknik olarak inşa edilmesinin mümkün olmadığı ilçe, kasaba ve beldelerimize sıkılaştırılmış  doğalgaz, yahut sıvılaştırılmış doğalgaz dediğimiz CNG ve LNG'yi, tüm bu farklı  yöntemlerle doğalgazımızı tüm Türkiye'nin köşe bucak her yerine ulaştırmak için  çalışmaya devam ediyoruz. İşte bugün Üzümlü'deki açılışımız bu manada Türkiye  için de bir ilk niteliğini taşıyor. CNC yöntemiyle doğalgaz arzı  gerçekleştirdiğimiz ilk yer Üzümlü oldu. CNG sistemi ve şehir içi şebeke  yatırımlarıyla Üzümlü'nün doğalgaza kavuşması için 13 milyon TL yatırım  gerçekleştirdik. Böylece 2 bin 950 hane kesintisiz bir şekilde doğalgaz  hizmetinde yararlanabilecek. Doğalgaza erişim noktasında ülkemizin en ücra  köşesinde yaşayan vatandaşlarımız ile şehir merkezinde yaşayan vatandaşlarımız  aynı ölçüde refah ve gelişmişlik düzeyinden böylelikle faydalanmış olacak."

"İLK KEZ KIŞ GELMEDEN İNDİRİM YAPILDI"

Albayrak, bakanlığının, ülkenin 4 bir yanına doğalgaz ulaştırmak için var gücüyle çalışırken, vatandaşların bütçesindeki yükü azaltmak için Başbakan  Binali Yıldırım'ın talimatıyla 1 Ekim itibariyle hem tüketici de hem sanayide  geçerliliği olmak üzere yüzde 10 indirim müjdesini paylaştığını hatırlattı.

"Türkiye'de ilk defa AK Parti iktidarı döneminde kış aylarına girmeden  ciddi oranda doğalgaz indirimi yapıldı" diyen Albayrak, "Hamdolsun pek çok şeyde  olduğu gibi bu ilk de AK Parti iktidarına nasip oldu. Doğalgazdaki yüzde 10'luk  indirim sadece vatandaşlarımızın bütçesindeki önemli bir kalemde düşüş sağlamayacak aynı zamanda sanayimizin rekabet gücünün artmasına da önemli bir  katkı sağlayacak." dedi.

Bakan Albayrak, sanayinin geliştirilmesi için doğalgaz indiriminin  yanında organize sanayi bölgelerine (OSB) doğalgazın getirilmesi görevini de  BOTAŞ'a verdiklerini kaydederek, "Bugün bunlardan bir tanesini de Başbakanımızın  açılışına katıldığı Bayburt OSB ile gerçekleştirdik." diye konuştu.

Bu kapsamda 26 tane OSB'nin daha doğalgaz arzı için gerekli yatırım  çalışmalarını başlatıp hızlandırdıklarını dile getiren Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"2017 yılı itibariyle de çok önemli açılışlara da imza atacağız.  Hükümetimiz, ülkemizin doğalgaz arz güvenliğini sağlamak için gerekli bütün  adımları süratle atıyor. Bu kapsamda doğalgaz depolama tesislerinin yanı sıra LNG  terminalleri, yüzer LNG ve depolama tesisleri ile Türkiye'nin gaz piyasasının arz  yönünü daha da iyileştirme yönünde yıl başından itibaren çok önemli adımlar  atmaya başladık. Günlük doğalgaz arz talep dengesinin sağlanması ve kısa süreli  doğalgaz arz güvenliğini teminat altına almak için yeni doğalgaz depolama  projelerinin inşası ve mevcut projelerinin geliştirilmesi ülkemiz için hayati ve  stratejik bir öneme sahip. Ulusal doğalgaz şebeke sistemine yeni bir giriş  noktası olarak yüzer LNG ve depolama ünitesi dediğimiz sistemleri ve bu  çalışmalara ara vermeden devam ediyoruz."

"ENERJİ İTHALATINI AZALTACAĞIZ"


Doğalgaz alt yapısının iyileştirilmesi noktasında atılacak her bir  adımın öneminin çok büyük olduğunu vurgulayan Albayrak, "Cari açığımızın büyük oranı enerji ithalatından kaynaklı bir ülke olarak bizim için doğalgaza  ödediğimiz her bir liranın ne kadar kıymetli olduğu gerçeğinden hareketle yoğun  bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini dile getirdi.

Albayrak, yakın zamanda yerli ve yenilenebilir kaynakların daha etkin şekilde kullanılırlığını öngören strateji ve politikalarla Türkiye'nin enerji ithalatını önemli oranda azaltacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu ülkeye hizmet bizler için büyük bir şereftir. Bu uğurda  kaybedebilecek ne bir saniyemiz ne de kısır çekişmelerle boşa harcayacak en ufak  bir enerjimiz var. Bütün gayretimiz yarının Türkiye'sinin bugünden çok ama çok  daha güçlü olmasıdır. 2023-2053-2071 hedeflerine giden yolda büyük Türkiye'yi  inşa etmek için her zamankinden çok daha fazla çalışacağız. Türkiye'nin bu kutlu  yürüyüşünü durdurmak için el birliğiyle ülkemizi bu yoldan alıkoymak için çalışan  tüm şer odaklarına inat bu ülkeyi daha da ileri götürmek için birlik ve  beraberlik içinde yarınları kucaklayacağız."