Baş ağrısıyla baş etmenin 10 yolu!

Genellikle hafif veya orta şiddette tüm baş bölgesinde ağırlık, gerginlik olarak hissedilen gerilim tipi baş ağrılarına son! Dr. Aylin Yavuz alınması gereken önlemleri anlattı.

1040 okunma
Akşam'da yer alan habere göre genellikle hafif veya orta şiddette tüm baş bölgesinde ağırlık, gerginlik olarak hissedilen gerilim tipi baş ağrıları pek çoğumuzun yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Aslında günlük hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle gerilim tipi baş ağrısından korunabileceğimizi söyleyen Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz alınacak önlemleri anlattı.

ILIK DUŞ ALIN

Gün içinde gerilen kasları gevşetmek için ılık bir duş yapın. Ilık duş kasları gevşeterek baş ağrısından korunmanızda yardımcı olacaktır. 

DİNLENİN 

Aşırı yorgunluk da baş ağrısına neden oluyor. Bu yüzden dinlenmek çok önemli. Dinlenmeye geçildiğinde kan dolaşımı düzenlemeye başlıyor, böylece tüm organlara, özellikle de beyne oksijen girişi artıyor. Beyinde artan oksijen girişi ağrıda koruyucu etki gösteriyor. 

SU TÜKETİN

Yaşam kaynağımız olan su, kan dolaşımını kolaylaştırıyor ve vücuda gerekli olan elektrolitle minerallerin dengesini sağlıyor ve baş ağrılarında koruyucu etki yapıyor. Bu nedenle günde 2 litre su tüketmek çok önemli. Alkol, kafein ve şeker tüketimini de azaltmak kan dolaşımını rahatlatarak ağrı yapıcı maddeleri uzaklaştırıyor. 

STRESTEN UZAK DURUN 

Günlük yaşam kalitesini bozan depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar baş ağrısını tetikleyen önemli etkenlerden. Yoğun stres altında olduğumuz dönemlerde çok kısa süreliğine de olsa ortamdan uzaklaşın.

DURUŞUNUZA DİKKAT EDİN

Yanlış duruş kasların gerginliğini artırarak pek çok probleme yol açabilir. Vücudunuzun dik olmasına dikkat etmelisiniz.

ÖĞÜN ATLAMAYIN

Açlık baş ağrısını tetikleyebiliyor. Bu yüzden öğün atlamamak gerekiyor. Ara öğünlerle birlikte günde 5-6 öğün beslenmeyi ihmal etmeyin.

EGZERSİZ YAPIN

Düzenli yapılan egzersiz mutluluk hormonu salgılıyor. Kan dolaşımını düzenliyor. 

KALİTELİ UYKU SU İÇMEK KADAR ÖNEMLİ - SOĞUK /SICAK UYGULAMASI YAPIN

Sıcak veya soğuk uygulaması özellikle gerilim tipi baş ağrılarından kurtulma da çok işe yarıyor, gergin kasları gevşeterek baş ağrısından kurtulmada yardımcı oluyor. Sıcak uygulamayı ılık bir havluyla, soğuk uygulamayı ise bir beze küçük buz torbalarıyla yapabilirsiniz. Baş ağrısından kurtulmanızda yardımcı olacaktır. 

GEVŞEYİN 

Baş ağrılarını önlemek için stresten uzak durmak ve mümkünse gevşeyebilmek çok önemli. Bunun için derin nefes alma, yoga, davranış terapileriyle akupunktur gibi gevşeme terapilerinden faydalanabilirsiniz. Gevşemeyi başardığınızda beyninizdeki serotonin düzeyi artacak ve baş ağrısından korunacaksınız. 

UYKU DÜZENİ ÇOK ÖNEMLİ 

Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar kaliteli büyük önem taşıyor. Özellikle uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu, vücudumuz için oldukça faydalı. İyi bir uykunun başlıca ölçüsüyse sabah dinç uyanmak ve gün içinde zinde hissetmek…