Bebekler 4 aydan önce denize girmemeli!

Bayramı tatil olarak değerlendiren çocuklu ailelere uzman tavsiyesi: “Bebeğinizi dört aydan önce denize sokmayın…”

284 okunma

Türkiye Gazetesi'nden Ziyneti Kocabıyık'ın haberine göre bebekli yaz tatili ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu “Bebekler, cilt altı yağ dokularının kalınlaşarak vücut ısısını korumaya başladığı, yaklaşık yedi kiloya ulaştığı dördüncü aylarından itibaren denize ve kendi özel havuzlarına girebilir” dedi. 

Bebek için genel yüzme havuzlarının uygun olmadığını kaydeden Dr. Bostancıoğlu “Genel havuzlarda hastalık ve enfeksiyon riski çok yüksek. Özellikle ishal, orta kulak iltihabı, mantar ve benzeri cilt problemleri ile hepatit ve özellikle kız bebekler için idrar yolu enfeksiyonu, havuzdan geçen ve küçük çocukları tehdit eden hastalıklar” dedi.

Hava ve deniz suyu sıcaklığının da önemli olduğunu hatırlatan Dr. Bostancıoğlu “Deniz suyu sıcaklığı 26-30 derece aralığında, hava sıcaklığı da bundan en az üç derece yüksekse; rüzgâr yok ve deniz temizse bebekler suya sokulabilir. Ayrıca aşırı sıcakta su kaybını önlemek için bebek ve çocuklara yeteri kadar su ve sıvı gıda verilmelidir” diye anlattı.