Bingöl'de 5.7 büyüklüğünde deprem

Kandilli Rasathanesi Bingöl'ün Karlıova ilçesinde saat 17.24'te 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. AFAD ise depremin büyüklüğünü 5.7 olarak açıkladı. Öte yandan depremin çevre illerden de hissedildiği bildirildi.

384 okunma

Habertürk'ün haberine göre Bingöl'ün Karlıova ilçesinde saat 17.24'te yerin 5 km derinliğinde 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem; Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ gibi çevre illerde de hissedildi.

AFAD da, saat 17.24'te merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Jandarma tarafından köy tarama çalışmalarının devam ettiği, tedbiren Erzurum ve Diyarbakır'dan arama kurtarma ve UMKE ekiplerinin yönlendirildiği bildirildi. AFAD'dan yapılan bir diğer açıklamada da, "Muş, Adıyaman ve Şanlıurfa illeri taranmış olup herhangi bir olumsuz durumun olmadığı belirlenmiştir" denildi.

Bingöl Valisi Kadir Ekinci "Bir karakolda gözetleme kulesi yıldı 3 kişi yaralandı. Henüz can kaybı bilgisi yok" bilgisini verdi. Vali Ekinci, "Şu an itibariyle Karlıova ve Yedisu ilçeleri arasında Kaynarpınar köyünde depremi yaşadık. İki güvenlik kulemiz çöktü. 3 arkadaşmız yaralandı. Bir korucumuz göçük altında. Bölgedeki iki köyde 10 evimiz çöktü" diye konuştu.

Vatandaşlar, depremin yarattığı korkuyla sokaklara çıktı. İlk bilgilere göre, depremde toplam 9 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile depremin meydana geldiği Bingöle gidecek.

SOYLU: "NÖBET KULÜBESİ YIKILDI, 1 KORUCU GÖÇÜK ALTINDA, 2'Sİ YARALI"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremin ardından yaptığı açıklamada, "Bingöl-Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğünde depremde Valimizden aldığımız ilk bilgiye göre Karlıova-Kaynarpınar J.Krk.K.lığı nöbet kulesi yıkılmış, 1 Güvenlik Korucumuz göçük altında kalmış, 2’si de hafif şekilde yaralanmıştır. Köylerimizde tarama devam etmektedir" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da "Ekiplerimiz bölgeye sevk edildi, süreci yakından takip ediyoruz" dedi.

Kandilli Rasathanesi saat 18.09'da da Karlıova'da 4.7 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini bildirdi.