Bir 8 Mart Daha Geçti

"Birkaç gün önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü idi. Bu önemli gün kutlanacak bir gün, bayram falan değil elbet."

Önemli gün ve haftalar konusunu birazcık sıkıcı bulabiliriz. İsteriz ki her önemli konu yılın her günü hatırlansın, bilinsin, farkındalığımız hiç eksilmesin. Ama bazen hayatın koşturmacası içinde unutuyoruz ve önemli günleri hatırlatıp aktif hale getirecek bir alarm gerekiyor. 

Birkaç gün önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü idi. Bu önemli gün kutlanacak bir gün, bayram falan değil elbet. Haklarımıza, kadın emeğine, kadının ailedeki konumuna, sosyal, profesyonel yaşamına dair, eril şiddete karşı mücadeleye dair farkındalık günü... 

Biz kadınlara geçmişten beri dayatılmış olan roller, engeller, yargılar, algılar almış yürümüşken tekrar üzerinde uzun uzun, adaletle ve vicdanla düşünmemiz gereken derin kavramlar... Her gün karşı karşıya kaldığımız psikolojik ve fiziksel şiddetin her türlüsüne karşı eğitimin önemi...

Sanıyorum ki eğitimle başa çıkamayacağımız hiçbir sorun yok. Yurt çapında sürdürülebilecek geniş bir eğitim seferberliği ile şiddet sorununun üstesinden gelmek mümkün olabilir. 

Ve şimdilerde elimizde dijital araçlar, internet ve sosyal iletişim uygulamaları var. Yurdun her köşesine bilgi taşımak daha kolay. 

Dijital platformlar insanı insan yapan değerleri daha çok vurgulamak ve sevgiyi çoğaltmak için güzel bir zemin sağlayabilir. Böylelikle sanal dünyanın olumsuz yönlerini bir yana bırakıp olumlu yönlerinden birini kullanabiliriz. Siz ne dersiniz?

Sevgiyle kalın, yüreğinizden adalet ve iyilik eksilmesin.

Ayşen BALOĞLU