Bir Kış İksiri; Zencefil

"... İltihap kurutucu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliklerinden dolayı özellikle kış aylarının sağlık neferidir. Vücudu ısıtır, güç verir, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. "

1443 okunma

Botanik ilmindeki adı Zingiber Officinalis olan, bir kök bitki zencefil. Hindistan başta olmak üzere pekçok Asya ülkesinde binlerce yıldır şifa amaçlı kullanılıyor. 

İltihap kurutucu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliklerinden dolayı özellikle kış aylarının sağlık neferidir. Vücudu ısıtır, güç verir, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. 

Kök halinde satın alıp incecik dilimler halinde keserek ya da rendeleyerek çayını hazırlayabilirsiniz. Birkaç dilim zencefil, bir iki dilim limon, bir çay kaşığı bal soğuk algınlığını çabucak atlatabilmenize yardımcı olabilir.

Aynı şekilde toz haline getirilmiş zencefili de hem çayını hazırlayarak hem de yemeklerde, salatalarda kullanarak tüketebilirsiniz.

Keklere, kurabiyelere, kahvaltılık yiyeceklere katabilir, reçelini yapabilirsiniz. 

Zencefilin en etkili şekli ise, damıtma yöntemiyle elde edilmiş, saf yağıdır. İçeriğindeki tüm yararlı bileşenler açısından en konsantre halidir. 25 kg. zencefilden yaklaşık 1 kg. kadar yağ elde edilir. 

Zencefil Yağı Ne İçin, Nasıl Kullanılır?

Haricen, ilgili bölgeye veya tüm vücuda masaj yapılarak kullanılır. 

Anksiyeteyi, yorgunluk ve korkuyu azaltır. Uykuya dalmayı kolaylaştırır. Doğal bir gevşetici ve yatıştırıcıdır. 

Kas ağrılarını azaltmada etkindir. İçeriğindeki bileşenler ağrı kesici görevi görür.

Doğal bir afrodizyaktır. 

Dikkat: Zencefil yağı asla tek başına kullanılmamalıdır. Badem yağı, jojoba yağı, tarçın yağı, portakal yağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı gibi taşıyıcı yağlar zencefil yağı ile uyumludur.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu; zencefil yağının taşıyıcı yağ miktarının %5'ini geçmemesi gerektiğidir. Yani 5 damla zencefil yağına karşılık 100 damla taşıyıcı yağ kullanmalısınız. Bu oran NAHA'nın (National Association For Holistic Aromatherapy / Ulusal Bütünsel Aromaterapi Derneği) önerdiği orandır. 

Maya Natural online dükkândan zencefil yağı satın almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayınız:

https://www.mayanatural.com.tr/detay/zencefil-yagi-nuka-uy-036

Doğayla, sevgiyle kalın. Sağlık ve güzellik 'En Doğal Hakkımız'

Ayşen Baloğlu / Yazar & Yaşam Koçu

[email protected]

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak ve Maya Natural ürünlerini satın almak için;

https://www.mayanatural.com.tr

https://www.instagram.com/mayanatural.tr