Bonzai müptelaları suça batıyor!

Uyuşturucu müptelası gençler, bu illete para yetiştirebilmek için zamanla suç makinesine dönüşüyor. 17 yaşındaki G.G. 6 günde 8 taksi gasp ederken, F. K. da bonzai alabilmek için dileniyor.

532 okunma
Yeni Şafak'tan Hamdi Koçoğlu ve Şahin Şen'in haberine göre sokaklarda dalga dalga yayılan uyuşturucu belasının izini süren Yeni Şafak, bağımlı gençlerin nasıl birer suç makinesine dönüştüğünü ortaya çıkardı. Bağımlılar, uyuşturucuyu satın alabilmek için gerekli parayı ailesinden ya da çevresinden temin etmeye çalışıyor. Buldukları parayı hemen zehire yatırıyorlar. Zehir için para bulamadıkları takdirde ise hemen suça yöneliyorlar. Uyuşturucu krizine giren bağımlılar, gasptan hırsızlığa, dilencilikten adam yaralamaya kadar her türlü suça karışıyor. Bazıları da özellikle geceleri sokakta yürüyen vatandaşların önünü keserek zorla para talep ediyor.

6 GÜNDE 8 TAKSİ GASP ETTİ!

Çeşitli suçlardan yakalanan ve üzerlerinden uyuşturucu çıkan şüphelilerin ifadeleri bu gerçeği gözler önüne seriyor. İstanbul Fatih’te 6 gün içerisinde 8 taksiciyi gasp eden ve yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan 17 yaşındaki G.G.’nin uyuşturucu parası bulabilmek için suça yöneldiği ortaya çıktı. Fatih İlçe Emniyet ekiplerinin operasyonuyla evlerin çatıların çıkarak kaçmaya çalışırken yakalanan G.G.’nin üzerinden 2 bin 500 TL nakit paranın dışında, 2 parça halinde bonzai bulundu. Bölgedeki taksi esnafının korkulu rüyası haline gelen uyuşturucu bağımlısı genç ifadesinde, taksilere binerek “beni biraz gezdir” dediğini, ardından Yedikule sur dibinde çıkardığı bıçağı şoförün boğazına dayadığını ve üstlerindeki para ile telefonu aldığını söyledi. Sürücülerin kendisini takip etmemesi için taksi anahtarlarını da alıp kaçan zanlının tüm parayı uyuşturucuya yatırdığı belirlendi.

GASP ÇETESİ KURMUŞLAR

Avrupa yakasında bazı mezarlıkları ve metruk binaları mesken edinen bağımlıların, uyuşturucu parası temin edebilmek için gasp çetesi kurduğu tespit edildi. Mezarlık ve tespit edilen metruk bölgelere operason düzenleyen İstanbul polisi, B.I., V.A. ve C.T.’yi gözaltına aldı. Hepsi uyuşturucu bağımlısı olan gençlerin, bölgeden geçen arabaları bir şekilde durdurarak, içerisindeki nakit para, saat, bileklik, kemer ve giysileri dahi aldıkları anlaşıldı.

BAĞIMLI SAHTE BAŞKOMİSER

Bayrampaşa’da bir marketten sahte parayla alışveriş yapmaya çalışınca gözaltına alınan B.T.’nin aracının tavana gizlenmiş 4 parça halinde toplam 3,72 gram bonzai, 12 parça halinde 8,84 gram eroin ve 0,36 gram kokain bulundu. Şüphelinin üzerinde yapılan aramada sahte başkomiser kimliği ile 3 farklı vatandaşa ait kredi kartı ele geçirildi. Tutuklanarak cezaevine gönderilen B.T.’nin, sahte para ile alışveriş yapıp, aldığı para üstü ile uyuşturucu parasını temin ettiği anlaşıldı.

Bonzai için dileniyor

Uyuşturucu batağına düşen bağımlılar, önce sosyal çevrelerini, ilerleyen süreçte de tüm maddi varlıklarını kaybediyor. Çalışamayacak durumda olan bağımlıların en kolay para bulma yöntemi ise dilencilik. Mobil Park Polisi’nin Avcılar’da bir parkta dilencilik yaparken gözaltına aldığı 24 yaşındaki F.K.’nın uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıktı. Sorgulanmak üzere emniyete götürülen genç kadının üzerinde bonzai ve kokain bulundu. Kullanıcı olduğu için serbest bırakılan F.K. ifadesinde “Bonzai alabilmek için dileniyorum” dedi. Bağımlı kadının, daha önce 7 kez dilencilikten gözaltına alınıp serbest bırakıldığı öğrenildi. F.K.’nın, evi olmasına rağmen, uyuşturucu batağına düştükten sonra sokaklarda yaşadığı kaydedildi.

Mezarlıkta gasp ettiler

Özellikte İstanbul’un Avcılar bölgesinde çalışan taksicilerin korkulu rüyası haline gelen uyuşturucu bağımlısı çetenin, 10 günde 7 ayrı gasp olayı gerçekleştirdiği belirlendi. Uyuşturucu parası bulmak için bindikleri ticari taksileri götürdükleri Firuzköy mezarlığında gasp eden çete, polisin film gibi bir operasyonuyla çökertildi. 10 gün boyunca mezarlığı mercek altına alan polis, çete elemanlarını kıskıvrak yakaladı.