BU SIR NE?

Maya takvimindeki kehanetin sırrı...

7777 okunma

Guatemalalı Maya bilgesi Apolinario Chile Pixtun, 21 Aralık 2012 ile ilgili soru bombardımanına tutulmaktan bunaldığını söylüyor. ’Merak ettiklerinizi astronoma sorun’ adlı sitenin sahibi, Cornell Üniversitesi’nden Ann Martin, insanların 2012 söylentileriyle korkuda olduğunu belirtiyor.

Guatemalalı Chile Pixtun ise kıyamet senaryolarının Maya Takvimi’nden değil, Batı’dan gelen bilgiler olduğunu anlatıyor. Mayalar 21 Aralık 2012 tarihinde önemli bir zaman diliminin sona ereceğine işaret ediyor.

Konunun uzmanları ise kıyamet senaryolarına uyarladıkları 2012 yılında gerçekleşecek astronomik olaylara dikkat çekiyor. Bu olayların 25 bin 800 yılda bir meydana geldiğini söylüyorlar.

Gökten inecek

Bugüne kadar 1987’deki Jüpiter etkisi, Gezegen X gibi buna benzer kıyamet söylentileri türemişti. Ancak bu kez iddiaların bazı arkeolojik temelleri de mevcut. Meksika’da 1960’ta bulunan tablette Mayaların savaş ve yaratma tanrısının 2012’de beklenmedik bir gelişmenin dünyayı etkileyeceğini söylediğine dair yazılar var.

Metnin dünyayı neyin etkileyeceğini anlatan bölümü ise okunamıyor. Arkeolog Guillermo Bernal, “O gökten inecek” yazıyor olabileceğini düşünüyor ama bu senaryoların, Mayalara mal edilen fazla ’Batılı ve Hıristiyan’ bir kavram olduğu kanısında.