CHP'den 'Cumhurbaşkanlığı kurultayı' çıkışı

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Meclis'te basın toplantısında seçimli olağanüstü kurultay çağrısında bulundu. İnce, "beklemeden, seçimli olağanüstü tüzük ve program kurultayı yapılmasını" isteyerek, "Bu olağanüstü kurultayımız cumhurbaşkanlığı kurultayı olarak anılacaktır" dedi.

265 okunma
Yeni Şafak'ta yer alan habere göre CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Meclis'te basın toplantısında seçimli olağanüstü kurultay çağrısında bulundu. İnce'nin açıklamaları şu şekilde;

"Derhal seçimli olağanüstü ve tüzüklü kurultay yapılmalı. Kurultayın adı Cumhurbaşkanlığı kurultayıdır. Televizyondan aday öğrenme dönemi kapanmıştır. Buna izin veremeyiz.

Cumhuriyet'i, çocukları düşünmek zorundayız. Yeni sistemde Cumhurbaşkanını Yüce Divan'a göndermek için 400 vekil gerekiyor diye Cumhurbaşkanını eleştirirken, CHP'nin kurultayı için de bunları dersek insanları inandıramayız.

Delegelerden korkmamalıyız. Bu delegeler geçmişteki kurultayımızda sayın Genel Başkan'a 1000'e yakın oy vermiştir. Kim seçilirse seçilsin onun etrafında kenetlenmek zorundayız. Kimseyi kapının önüne koymaya hakkımız yoktur.

"Bir lider taşın arkasına saklanırsa..."

Geldiğimiz noktada 'ben' demek bitmiştir, 'biz' demek zorundayız. Hedefimiz bellidir. 23 Nisan 2020'den önce, TBMM'nin açılışının 100. yılı dolmadan, gazi Meclis'in yetkilerini geri almak olmalıdır. 2019'da yapılacak seçimde ülkücülerle, muhafazakarlarla, Kürtlerle, Alevilerle, sosyalistlerle nasıl bir araya gelecekler? Kendi arkadaşlarına katlanamayanlar topluma bunu nasıl anlatacaklar.

Bir lider taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır. Ben aday değilim ama adayı ben belirlerim demek, seçim kazanamam demektir. Bu bile tek başına değişimin acil bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

15 yıllık bir süreçte marjinal bir siyasetçi yüzde 10'luk bir ikna görüşünü yüzde 50'lere getirmişse, sosyal demokratlar yüzde 65'e çıkarmalı bunu.

Olağan kurultay diyerek, 8 aya yayarak tartışmayı kapatmaya çalışmayın. CHP'nin yeni iddialara ihtiyacı vardır. Zamana yayarsanız, yöneten olmaktan çıkar, zamanın yönettiği kişi olursunuz. Toplayın olağanüstü kurultayı bu işi bitirin. Bazı renklerimizi daha kalın çizmeliyiz."