Çin: "Aşıya gerek kalmadan salgını bitirebiliriz"

Çinli bilim insanları yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2 virüsüne karşı geliştirdikleri ilacın Kovid-19 pandemisini aşıya gerek bırakmadan bitirebileceğini iddia etti.

678 okunma

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Çin, Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2 virüsü tüm dünya genelinde 4.9 milyon kişiye bulaştı. Kovid-19 hastalığı 320 bin kişinin ölümüne yol açtı. 200’den fazla ülkeye yayılan salgınla mücadele için alınan önlemler milyarlarca insan evlerine kapattı. Sağlık sistemleri çöktü, ülke ekonomileri darbe aldı. Bilim insanları da yeni bir ilaç ve aşı bulma yarışına girdi.

Umut veren ilaç

Pekin İleri Genom Geliştirme Merkezi’nin direktörü Sunney Xie, Kovid-19’a karşı yeni bir ilaç geliştirdiklerini ve hayvan deneylerinde başarılı olduğunu duyurdu ve “Nötralize edici antikorları deney faresine enjekte ettikten 5 gün sonra virüs yoğunluğunun 2500 faktör düştüğünü gördük. Bu da ilaç adayının tedavisel etkisi olduğu anlamına geliyor” dedi. Çinli araştırmacıların geliştirdiği yeni ilaç, insanların bağışıklık sisteminin virüsün hücreleri enfekte etmesini önlemek için salgıladığı nötralize edici antikorları kullanıyor. Hakemli tıp dergisi Cell’de yayımlanan makaleye göre, Xie’nin ekibi ilacı iyileşmiş 60 Kovid-19 hastasının kan örneklerindeki antikorlardan aldığı örneklerle sağladı. Anitkor tedavisinin hastalık için tedavi adayı olduğunu belirten Xie ilacın, hastaların iyileşme süresini kısalttığını ve virüse karşı kısa süreli bağışıklık kazandırabileceği de belirtildi. Etkisiz hale getirilmiş anitkorların deney farelerine virüsten önce enjekte edilmesi halinde farelerin enfeksiyon kapmadığı ve kanlarında virüs tespit edilmediği açıklandı. “Klinik insan deneyi planları yolda” diyen ve ilacın bu yıl içinde kullanıma hazır olabileceğini de açıklayan Xie “Umarım bu nötralize edici antikorlar pandemiyi durduran ilaç olur. Pandemiyi etkili bir ilaçla hatta aşıya gerek kalmadan durdurabiliriz” dedi.

Oxford: "Aşıya rağmen bulaşıyor"

İngiltere’nin köklü eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi’ndeki aşı çalışmasından umutları kıracak sonuçlar ortaya çıktı. Üniversite bilim ekibi, Kovid-19 enfeksiyonunu engellemek için geliştirdiği aşıyı önce 6 makak maymununda denedi. Maymunlar “ChAdOx1” adı verilen Kovid-19 aşısı aşısı prototipi uygulandı. Bir arada tutulan maymunlar virüse maruz bırakılırken, çalışma sonucunda aşı uygulanan hayvanlar da dahil tüm maymunlara virüsün bulaştığı tespit edildi. Sonuçları yorumlayan Dr. William Haseltine, virüsün aşıya rağmen yayılmaya devam etmesinin endişe verici olduğunu söyledi.

Hükümet tarafından 90 milyon sterlin destek verilen “ChAdOx1” prototipi için insanlı deneyler kısa süre içinde başlayacak. Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna, mRNA-1273 aşısı üzerinde çalışıyor. 45 kişi üzerinde yapılan ilk denemelerde, düşük dozda bile tüm deneklerin Kovid-19 antikorları ürettiği ve antikor seviyesinin virüse yakalanan kişilerin geliştirdiği antikorlarla aynı seviyede ya da daha yüksek olduğu görüldü. Aşının “genel olarak güvenli ve iyi tolore edildiği” belirtiliyor. Fareler üzerinde yapılan denemelerde, aşının virüsün akciğerlere inmesini engellediği de görüldü.

İkinci Vuhan: ŞULAN

Çin’in Rusya sınırına yakın Şulan kentinin “ikinci Vuhan”a dönüşmesinden endişe ediliyor. 700 bin nüfuslu kentte son iki haftada en az 34 yeni vakanın tespit edilmesiyle, Vuhan’daki kadar sıkı karantina önlemleri alındı. China Daily, kentte yüzlerce kişinin virüs şüphesiyle karantina altında tutulduğunu ve Şulan’da yaşamın haftalar boyu normale dönemeyeceğini yazdı. Pekin yönetimi, Rusya ve Kuzey Kore sınırlarına yakın Jilin Eyaleti’nde bulunan Şulan’ı geçen hafta yeniden yüksek riskli olarak sınıflandırmıştı.