Çocuklarımızı sağlıklı besleyelim

Geleceğin yetişkinleri olan çocuklarımızın mutlu, başarılı ve sağlıklı olmasında nasıl beslendikleri çok önemli. Her zaman her koşulda çocuklarınızın sağlıklı beslenmesine özen göstermelisiniz.

490 okunma

Akşam Gazetesi'nden Nil Şahin Gürhan'ın yazısı...

Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için ne yapmalı? 

Önce biz sağlıklı beslenmeli ve ona örnek olmalıyız. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını onlarla birlikte kazanıp sürdürmeliyiz.

Evde buzdolabınızda, sofranızda sağlıklı ve onay verdiğimiz yiyecekler olmalı. Sağlıksız yiyecekleri satın alıp çocuklarımızın onları yememesini beklemek büyük haksızlık olur. 

Sağlıklı ve eğlenceli sofralar kurmalıyız. Çocuğumuzla beraber alışverişlere çıkalım, yemek yapalım, birlikte sofra kuralım.

Menü planlamasını çocuğumuz ve ailenin diğer fertleri ile birlikte yapalım. n Sofrada güzel sohbet etmeli, gergin tartışmamalıyız. Ailece birlikte yemek yerken sofrada tartışmamaya özen göstermeliyiz. Yemeği ödül veya ceza olarak kesinlikle kullanmayalım.

Baskı yapmamalı, zoraki davranışlardan uzak durmalıyız; Sofradaki yiyeceklerden ne kadar yemesi gerektiği konusunda açıklama yapmalı, yiyecek gruplarını ve ihtiyaçlarını anlatmalıyız. 

Okul dönüşü evdeki beslenme çok önemli. 

Çocuğumuz eve geldiğinde onunla rahat bir ortamda konuşarak, okulda neler yediğini  öğrenelim. Evdeki beslenmesini ona göre organize edelim. 

Sağlıklı ve yeterli beslenmek için her gün yememiz gereken yiyecek grupları; 

1. grup yiyecekler; et, tavuk, balık, yumurta, peynir...gibi protein grubu. 

2. grup yiyecekler; süt, yoğurt, kefir, ayran...gibi kalsiyum zengini yiyecekler. 

3. grup yiyecekler; ekmek, pilav, makarna, patates, mısır ve hamurlu ... gibi sağlıklı karbonhidrat içeren yiyecekler. 

4. grup yiyecekler; domates, salatalık, havuç, turp, maydanoz, biber ... daha bir çok sebze 

5. grup yiyecekler; taze mevsim meyveleri  

6. grup da fındık, fıstık, badem, ceviz, zeytin...  gibi yağlı tohumlardan oluşmaktadır. 

Çocuğunuzun her gün bu yiyecek gruplarından ihtiyacı kadar yemesini sağlarken, onun görüş ve önerilerini birinci sıraya almalısınız.

Zihin performansını arttıran yiyecekler; 

Et, tavuk, balık, yumurta, peynir ile yeterli demir ve kaliteli protein alan çocukların; zihin performansı yüksek, okulda başarılı ve ayrıca  büyüme ve gelişmesi de normal ölçülerde olur. 

Süt, yoğurt, kefir, ayran ile kaliteli protein ve yeterli kalsiyum alan çocukların kemik ve kas gelişimleri sağlam, algı ve öğrenme seviyeleri yüksek olur. 

Tam tahıl, tam buğday, tam çavdar ekmeği, kaliteli kompleks karbonhidrat içeren ekmek, sağlıklı bir beslenme planı içinde; zihin performansını arttırır, enerji seviyesini yükseltir. 

Her gün salata ve çiğ sebze; C vitamini, folik asit başta olmak üzere pek çok vitamin, enzim ve mineral içerir. Enerjik ve dinç olmayı sağlar, öğrenmeyi kolaylaştırır. 

Taze meyveler; Tatlı tat mutluluk hormonunu arttırır. Mutluluk konsantrasyonu arttırır, öğrenmeyi kolaylaştırır. Sağlıklı beslenmenin tatlısı meyvelerdir. Meyveler ayrıca bir çok vitamin, mineral, enzimler ve lif içerdiği için vücudun sağlıklı çalışmasında etkilidir. 

Fındık, fıstık, badem, ceviz, tahin Bir çok besin elementini bazılarını yoğun bazılarını eser miktarda içeren kuruyemişler, beyin ve hafıza gelişimi için işlev gösterirler. Çocuğunuza her gün 1 avuç bu kuruyemişlerden tek tek veya karışık olarak her gün verin. 

Nil Şahin GÜRHAN / Akşam GAZETESİ