Corona virüse D vitamini kalkanı

Prof. Dr. Metin Başaranoğlu: "Bilimsel çalışmalar D vitamininin Covid-19’a karşı koruyucu ve tedavi edici bir katkı sağlayabileceğini gösteriyor."

433 okunma

Posta Gazetesi'nden Ziyneti Kocabıyık'ın haberine göre corona virüs vakaları ile ilgili yapılan çalışmalarda son günlerde ön plana çıkan tedavilerden biri de D vitamini. ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, İsviçre, İran, G. Kore ve Çin'deki hastanelerden topladıkları Covid-19 hastalarına ait verileri inceleyen araştırmacılar, Covid-19 kaynaklı ölümlerin yüksek bulunduğu ülkelerdeki hastaların D vitamini seviyelerinin, ölümlerin az görüldüğü ülkelerdeki hastalara göre daha düşük olduğunu tespit etti. 

SİTOKİN FIRTINASINI ENGELLİYOR

D vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisinin bilindiğini söyleyen Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, “Geçtiğimiz son üç dört ay içerisinde yapılan çalışmalar, Covid-19 pandemisinde Vitamin D eksikliğinin giderilmesinin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yaptığını ortaya çıkardı. Çalışmalar D vitamininin Covid-19’a karşı koruyucu ve tedavi edici bir katkı sağlayabileceğini ortaya koyuyor” dedi. 

Yeni tip koronavirüse bağlı ölümlerin yüksek olduğu ülkelerde yapılan araştırmalarda hastalığı hafif atlatanlarda D vitamini düzeylerinin yoğun bakıma giren ve hayatını kaybeden ya da hastaneye yatarak tedavi olmak mecburiyetinde kalanlara göre daha yüksek bulunduğunu belirten Prof. Dr. Başaranoğlu “Vitamin D, Covid-19’da hastalığın ağırlaşmasının altında yatan sitokin fırtınasının karşıtı yönde hareket eder. Belki de etkinliğindeki en önemli nokta budur. Vitamin D, bir taraftan proinflamatuvar sitokinleri azaltırken diğer taraftanda anti-inflamatuvar sitokinleri artırır yani vücuda bir denge verir” dedi. 

Ezbere kullanmayın

Çalışmalara göre normal veya normalin üst sınırına yakın serum Vitamin D seviyesinin Covid-19 salgınında iyileştirici rolünün de olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Metin Başaranoğlu “Uygulanan standart tedavilere ek olarak serum vitamin D düşük olanların doktor kontrolünde vitamin D takviyesi almalarını tavsiye ederim.  Vücuttaki yeterli vitamin D varlığı bir anlamda koronavirüse karşı koruyucu kalkan vazifesi görür. Ancak vitamin D yağda eriyen bir vitamin olduğu için ezbere kullanılması çok tehlikelidir” dedi.