Disney'in 'Artemis Fowl' filmiyle Periler diyarına yolculuk

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe Teksoy, fantastik-macera, türündeki aile filmi 'Artemis Fowl'da yer alan mitolojik ve felsefi tarafını çok yönlü araştırdı ve izlenimlerini sizler için yorumladı.

MASALSI PERİLER DÜNYASI

Yönetmen koltuğunda 'Kenneth Branagh'ın oturduğu ve senaristliğini 'Conor McPherson'ın üstlendiği 'Artemis Fowl', 'Disney Plus' platformunda yayına girdi. 125 milyon dolar bütçeyle çekilen fantastik-macera türündeki yapım, İrlandalı yazar 'Eoin Colfer'in 44 dile çevrilen aynı adlı çok satan roman serisinden uyarlandı. Genç kuşak izleyici kitlesini hedefleyen 'Artemis Fowl', içerdiği aksiyon ve macerayla birlikte yetişkinlerinde beğeniyle izleyeceği türde bir yapım. Seyirciyi bir anda gerçek dünyadan alıp, masalsı periler dünyasına ve ütopik diyarlara doğru yolculuğa çıkartıyor. 

'ARTEMIS FOWL' KONUSU

Suç dehalarını barındıran bir soydan gelen 12 Yaşındaki üstün zekalı 'Artemis Fowl', babasının gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla bir anda kendisini aksiyon dolu bir maceranın içerisinde bulur. Babasını kurtarabilmek için her şeyi göze alan suç dahisi 'Artemis', dünyalar arası kapıları açan 'Aculos' adlı evrenin anahtarını bulmak ve saklı peri diyarı olan 'Haven City'e karşı mücadele etmek zorundadır.

Oyuncuları arasında;  Ferdia Shaw, Colin Farrell, Nonso Anozie, Josh Gad, Lara McDonnell ve Oscar Ödüllü usta oyuncu Judi Dench yer alıyor.

MASALLAR DİYARINDA PERİLERİN YERİ 

'Yüzüklerin Efendisi' serisinin yazarı ve aynı zamanda Dünyanın en önemli dilbilimcilerinden birisi olan 'J.R.R. Tolkien', 'Peri Masalları Üzerine' adlı deneme kitabında; Peri kelimesinin Elf sözcüğüne aşağı yukarı denk olduğunu belirtir ve ayrıca Elf sözcüğünün uzun bir zaman boyunca Fransızcadan feyzalındığını sonraki dönemlerde ise Alman, İskandinav ve Kelt mitolojisinin niteliklerini sahiplendiğini belirtir. Yer altından çıkıp dünyaya ayak basan gelen Elf ırkı, 'Artemis' karakterinin karşısına yeşil giysiler içerisinde çıkıyor. Bu renk bize Artemis karakterinin bu süreçte geliştiğini ve bilgeliğe ulaştığını gösteriyor. Çünkü renk tayfı içerisinde yeşil rengi; bilgiyi ve bilgeliği sembolize eder. 

EVRENLER ARASI ANAHTAR: 'ACULOS'

Hikayedeki arayışı başlatan simge 'Aculos' adlı taştır. Bu taş, Elfler diyarındaki tüm güç ve enerjiyi barındırır ve ayrıca dünyalar arasındaki kapıları açabilmesi nedeniyle herkesin peşinde olduğu bir güç kaynağıdır. Buradaki güç arzusu, Alman filozof 'Friedrich Nietzsche'nin 'Güç İstenci' yapıtındaki düşünce öğretisini anımsatıyor; yani canlıların daha fazlası olmak ve hakimiyeti elinde bulundurmak için arzuladığı güç istencini. Filmde bu güç arzusunu, karakterler arasında taşı ele geçirmek için ortaya koydukları güç savaşında görebiliyoruz.

'Artemis Fowl' filmi genç kuşak izleyici kitlesi için olduğu kadar yetişkinlerinde beğeniyle izleyeceği türde bir yapım. Her yaştan izleyiciyi fantastik elfler diyarına doğru masalsı bir yolculuğa çıkartıyor.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY