Dr. Mehmet Öz: "Bu karışım ömrü uzatır"

Ünlü doktor Mehmet Öz, Şanlıurfa’ya gitti. Meşhur Borani yemeğini yedi. “Bu karışım ömrü uzatır” dedi. Pide ekmeğini ise cennete benzetti.

Dr. Mehmet Öz: "Bu karışım ömrü uzatır"
2306 okunma
Takvim Gazetesi'nin haberine göre Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz, Türk kahvaltısından sonra Şanlıurfa'nın meşhur Borani yemeğine övgüler yağdırdı... Geçtiğimiz günlerde Urfa'daki Cevahir Konukevi'nde geleneksel yemeği tadan Öz, boraninin ömrü uzatan bir karışım olduğunu açıkladı.

Doktor Öz, "Uzun ömür için bir tarifim var... Bu yüzden Türkiye'nin gastronomi başkenti olan Antep'le yarışan Urfa'dayız. Burada çok iyi bilinen bir yemek var. İçinde de pazı, küçük et parçaları, nohut ve sarımsaklı yoğurt var. Bunun adı Borani'dir. Bu harika bir yemektir" ifadelerini kullandı.

Daha sonra eline pide ekmeği alan Öz, ekmek için 'cennet' tabirini kullandı. Borani'yi iştahla yiyen doktor Öz, "Neye benzediğine bir bakar mısınız? Nohutları, sebzeleri, pazıları, küçük et parçalarını ve pide ekmeği görüyorsunuz. Uzun yaşamanın tarifine sahipsiniz. Eğer çok şekilde sebze yerseniz, lezzet vermek için daha az et katarsanız, hoş olur" diye konuştu. Yemeği yapan şefe teşekkür eden Öz, et tüketmek istemeyenlerin de Borani'yi yapabileceğini söyledi.

TARİF ALDILAR

Mehmet Öz, Borani'nin görüntüsünü de 806 bin takipçili Instagram hesabında paylaştı. Videoyu izleyen ABD'li şarkıcı Jennifer Lopez ve İngiliz şef Jamie Oliver, hemen ünlü doktora mesaj attı. Borani'nin tarifini aldı.