Emeklilere Ocak ayında ek zam!

Ocak’ta emeklilerin ek ödemeleri de artacak. SSK ve Bağ-Kur’ da 501 liraya varan zam ortaya çıkacak...

4551 okunma

Takvim Gazetesi'nin haberine göre emeklilerin gözü şimdiden Ocak artışında. Zam oranını enflasyon göstereceğinden, merakla bekleniyor. Ancak enflasyon tahminleri ipuçlarını veriyor. Ocak'ta 2019'un ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin artışı, Merkez Bankası'nın tahminine göre yüzde 8.46, beklenti anketindeki tahmine göre yüzde 8.52 olacak.

NASIL DEĞİŞECEK?


Ocak'ta ayrıca ek ödeme tutarları da yükselecek. Maaşın yüzde 4'ü-5'i oranında olan ek ödeme, yeni aylıktan hesaplanacağı için artacak. Yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırının da bin 298 liradan bin 396 liraya yükselmesi bekleniyor. Ocak artışıyla SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ek ödeme dahil gelirinde 501 liraya varan artış yaşanacak. Ek ödeme dahil en düşük aylık bin 181 liradan bin 282 liraya çıkacak. En yüksek aylık da ek ödeme dahil 5 bin 887 liradan 6 bin 388 liraya ulaşacak.

NASIL HESAPLANIR?


Emeklilerin maaşlarıyla birlikte aldıkları ek ödemeler her ay bankaya yatırılıyor. Maaş zamları emeklilerin net ücretleri üzerinden yapılıyor. Bu rakam üzerinden de yüzde 4 veya yüzde 5 oranında ek ödeme hesaplanarak ücrete ekleniyor. Emekliler net maaşlarını ve ek ödeme rakamlarını e-devlet üzerinden hesaplarına girerek rahatça görebilirler. E-devlet kullanmayanlar ise SGK müdürlüklerinden maaş pusulası alarak öğrenebilirler.