Emekliye Ağustos müjdesi

Temmuz ayında enflasyon farkı ve zamlarını alan emekliler için Ağustos ayında da önemli gelişmeler yaşanacak. Memur emeklileri farklarını alacak. Bağ-Kur emeklisinin kesintisi azalacak. Toplu sözleşmede yeni zam oranları ve promosyon belli olacak.

1462 okunma
Takvim'de yer alan habere göre Temmuz'da yüzleri gülen emekliler şimdi de gözlerini bu ay yaşanacak gelişmelere dikti. Temmuz'da emekliler hem enflasyon farklarını hem de toplu sözleşmeden doğan zamlarını maaşlarında gördü. Maaşı bin yüz liranın altında olan emeklilere 100 liradan başlayan seyyanen zamlar yapılarak maaşları artırıldı.

Ağustos ayı da milyonlarca emekli için maaş artışı anlamına geliyor. Emekli Sandığı emeklisi 2 milyon 14 bin 79 kişiye 220 milyon 342 bin lira fark ödemesi yapılacak. Bu emeklilerin 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere aylıklarının fark tutarı, bu ay içerisinde aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerinden aylıklarını aldıkları gün itibariyle ödenecek. Aylıklarını 3'er aylıklar halinde alanlardan; birinci grupta Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde aylık alanlara 1 aylık tutarında, ikinci grupta Haziran- Temmuz- Ağustos döneminde aylık alanlara 2 aylık tutarında, üçüncü grupta Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde aylık alanlara 3 aylık tutarında, aylıklarını her ay alanlara 1 aylık farkı tahakkuk ettirildi. Bunun yanında Bağ-Kur emeklilerinden çalışanların maaşlarında yüzde 5'lik bir artış meydana gelecek. Emekli olup çalışmaya devam eden emeklilere Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi uygulanıyor.

YÜZDE 5 ARTIŞ

Emekli, bir işyerinde çalışıyorsa kesintiyi işveren ödüyor. Ancak emekli ticari faaliyette bulunuyorsa, maaşından kesinti yapılıyor. Yapılan düzenleme ile ticari faaliyette bulunan emeklilerin maaşından yapılan SGDP kesintisi Temmuz ödeme döneminden başlamak üzere yüzde 15'ten 10'a çekildi. Temmuz kesintisi, Ağustos'ta alınacak maaştan yapılacak. Bu nedenle çalışan emekliler yüzde 5'lik avantajı Ağustos maaşında görecek. Böylece emeklinin eline geçen para artacak. 355 bin 886'sı Bağ-Kur, 229 bin 653'ü SSK, 44 bin 946'u memur emeklisi olmak üzere toplam 630 bin 485 kişinin maaşında daha az kesinti yapılması nedeniyle artış olacak.

PROMOSYON ÇÖZÜLÜYOR

2 milyondan fazla emekli memurun yeni dönemdeki zam miktarları da bu ay yapılacak Toplu Sözleşme görüşmelerinde belirlenecek. Böylece memurlarla birlikte emeklilerin de 2016 ve 2017 yıllarında alacakları zam oranları ortaya çıkmış olacak. Toplu sözleşme görüşmelerinde ayrıca 11 milyon emeklinin merakla beklediği promosyon da karara bağlanacak. Promosyon kararı ile emekliler maaş aldıkları bankalardan ödeme alacak.

İKRAMİYE UMUDU

Memurların 30 yılın üzerindeki hizmeti için de emekli ikramiyesi almasını sağlayan kararın, daha önce emekli olanlara da uygulanmasının yolu açıldı. Ankara 12. İdare Mahkemesi'nde dava açan bir emekli memur, 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet süresi için ikramiye almaya hak kazandı.

Anayasa Mahkemesi, 25 Aralık 2014'te aldığı kararla, emekli Sandığı Kanunu'nda yer alan 'emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yılı aşan süreler dikkate alınmaz' ibaresini, Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Bu kararın yayımlanmasından sonra açılan davalardan biri sonuçlandı.

Böylece emeklilerin 30 yıldan sonraki hizmetleri için de ikramiye almalarının önü açılmış oldu.