Enerjide ‘özgün kontratlı’ yeni dönem

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, petrol fiyatlarının varil başına 60-70 dolar bandında seyredeceği yönünde tespitler olduğunu belirtti.

217 okunma
Sabah'ta yer alan habere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, petrol fiyatlarının varil başına 60-70 dolar bandında seyredeceği yönünde tespitler olduğunu belirterek, "Petrol fiyatlarının bu seviyede kalacak olması, yeni kontratların birçoğunun artık petrole dayalı yapılmayacağı, daha özgünleşeceği bir döneme gireceğimiz algısını getiriyor" dedi. Albayrak, 19. yüzyılın kömür, 20. yüzyılın petrol, 21. yüzyılın ise doğalgaz yüzyılı olduğunu ifade etti.

LNG AKTİF OLACAK

Bu durumun gelişmesinde gelecek 5 yılda sadece Avustralya ve Amerika'dan piyasaya giriş yapması beklenen 100 milyar metreküplük doğalgaz kapasitesinin etkili olduğunu dile getiren Albayrak, "Bunun beraberinde LNG piyasasının daha etkin ve aktif bir piyasa olacağı yönünde genel algı var. Bu noktada LNG'nin ticari anlamda tüketilebilir emtiaya dönüştürebileceğinden hareketle artık gaz piyasalarının çok daha etkin ve temiz enerji söylemine katkı yapacağı göz önünde bulunduruluyor. Doğalgaz önümüzdeki dönem daha kritik ve stratejik olarak algılanacak. Bu resimden baktığımızda, petrol fiyatlarının bu seviyede kalacak olması, yeni kontratların birçoğunun artık petrole dayalı yapılmayacağı, daha özgünleşeceği bir döneme gireceğimiz algısını getiriyor" diye konuştu. Albayrak, Musul petrolleriyle ilgili tartışmalara da değinerek, "Cumhurbaşkanımız çok önemli bir söyleme başvurdu. 'Musul'u sadece Musul olarak değerlendirmemeliyiz. Kerkük, Erbil, Kuzey Suriye ve tüm bu bölgeyi değerlendirmeliyiz.' Türkiye olarak biz sonuna kadar tüm bu bölge siyasetinde duruşumuzdan taviz vermeden devam edeceğiz" dedi.