ERTELENMİŞ BİR KIYAMET: INTO THE NIGHT

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY, Netflix'in bilim kurgu, macera ve aksiyon türündeki 'Into The Night' dizisinin 1. Sezonunda yer alan mesajları ve alt metnini çok yönlü araştırdı ve izlenimlerini sizler için yorumladı.

1019 okunma

GECENİN SONSUZLUĞUNA YOLCULUK

Polonyalı bilim kurgu yazarı Jacek Dukaj'ın 'The Old Axolotl' adlı romanından esinlenilerek yaratılan Belçika yapımı 'Into The Night' dizisi, aksiyon ve maceranın durmaksızın arttığı bir yapım. Başrollerinde son dönemde kaliteli yapımlarda yer alarak adından sıkça söz ettiren Türk kökenli Alman oyuncu Mehmet Kurtuluş yer alıyor. Farklı bir kıyamet hikayesini konu alan dizi 6 bölümden oluşuyor. Her bölümü izleyiciyi soluksuz bırakan yapımda heyecan ve macera katlanarak çoğalıyor. Benzer konuları işleyen yapımlardan sıkılanlar ve usananlar için 'Into The Night' kesinlikle biçilmiş bir kaftan. Ayrıca dizi oyuncuları, 'Into The Night'ın yakın zamanda 2. sezon onayını aldığını kısa bir tanıtım videosuyla duyurdu.

IN TO THE NIGHT KONUSU

Gizemli bir kozmik olayın gerçekleşmesi sonucu Güneş ışınları yaşayan tüm canlıları için artık bir ölüm tehditidir. Ancak bu bilgiden dünyanın karanlık tarafında kalan insanların haberi yoktur. Bu bilgiye sahip olan Nato'da görevli binbaşı Terenzio, gece yarısı Brüksel havalimanına gelerek Moskova'ya uçacak olan uçağı hayatta kalmak için kaçırır. Her şeyden habersiz yolcular bunun bir kaçırma olayı mı yoksa gerçekten de doğa üstü bir tehlikeyle mi karşılaştıkları sorusuyla karşı karşıya kalırlar. Fakat çabuk karar vermeleri gereklidir çünkü güneşin doğmasına az bir zaman kalmıştır.

'Into the Night'ın yaratıcısı; 'Narcos', 'Hakan: Muhafız' ve 'Atiye' dizilerinin senaryo ve yapım ekibinde yer alan isim Jason George. Dizinin oyuncuları arasında; Pauline Etienne, Laurent Capelluto, Mehmet Kurtuluş, Babetida Sadjo, Jan Bijvoet ve Ksawery Szlenkier gibi isimler yer alıyor.

GÜNEŞİN KARANLIK YÜZÜ

Kaçırılan bir uçakta başlayan yüksel gerilimli bir mücadele kendisini kıyametten sağ çıkma savaşına bırakıyor. Uçakta yer alan insanların panik ve korkunun birlikte getirdiği baskı sonucunda yaşadıkları psikolojik çatışmalara tanık oluyoruz. Güneşe karşı başlatılan bu kaçış, bir anda yaşam ve hayatta kalma mücadelesine dönüşüyor.

Filmde işlenen farklı türdeki bilim kurgu konusu; aslında insanlığın hep aklında olan, işlenen ve düşündüren bir konu. Fransız sosyolog ve filozof Jean Baudrillard, 'Neden Her Şey Hala Yok Olup Gitmedi?' adlı kitabında; "Hemen her zaman bizim üstünde yer almadığımız, var olmadığımız bir dünya düşlemedik mi? İnsanlardan yoksun, hiçbir insani müdaheleye izin verilmeyen şiirsel bir dünya hayal etmedik mi?" der. Burada Baudrillard, insanların geçmişten günümüze dönüp dolaşıp bu konu üzerine kafa yorduğundan bahsediyor. Aksiyonu ve macerası bol olan kıyametten kaçış ya da ertelenmiş bir kıyamet senaryosu her daim izleyici çeker. Bu türün en iyi örneklerini; '2012', 'Independence Day' ve 'The Day After Tomorrow' gibi kıyamet filmleriyle tanıdığımız Alman asıllı yönetmen 'Roland Emmerich'in dev bütçeli yapımlarında görebilisiniz.

'Into The Night' kıyamet ve felaket türündeki yapımlara hasret kalanların beğeniyle ve heyecanla izleyecekleri güzel bir bilim kurgu dizisi.

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY