Eski sevgili sosyal medyadaki fotoları silecek!

İtalyan yargısı, dünyaya örnek olacak bir karara imza attı: "Ayrıldığı sevgilisinin sosyal medyadaki fotoğraflarını silmesini isteyen adam, olumsuz yanıt alınca mahkemeye başvurdu. Hâkim, tüm fotoğrafların silinmesine karar verdi"

542 okunma

BBC'de yer alan habere göre Bari kentinde yaşayan 55 yaşındaki ismi gizli tutulan bir adam, ayrıldığı sevgilisinden Facebook'taki fotoğraflarını kaldırmasını istedi. Ancak eski sevgili bu talebi reddetti. Bunun üzerine adam, eski sevgilisine resmi olarak ihtarda bulundu. Bundan da bir sonuç alamayınca mahkemeye başvurdu.

Adamı haklı bulan mahkeme, davacının söz konusu fotoğrafların sosyal medyada yayımlanmasına önce onay vermiş olsa da, daha sonra bu rızayı geri çekebileceğine karar verdi. Eski sevgilisinin açık şekilde rızası olmadığını bildirmesine rağmen kadının, fotoğraflarını silmeyerek "kişisel görüntü istismarı" işlediğine hükmedildi.

1000'DEN FAZLA KARE

Geçtiğimiz ay açıklanan karara göre davalı kadın, sosyal medya sitesi Facebook'ta 36 ayrı albümde yayımladığı 1000'den fazla fotoğrafı silmeye mahkûm edildi. Mahkeme, hem davacının hem de davacının çocuklarının görüldüğü tüm fotoğrafların silinmesi gerektiğine karar verdi.

CEZA DA ÖDEYECEK

Ayrıca, kadın mahkeme masraflarının yanı sıra, mahkeme emrini yerine getirmediği her gün için 2 euro sembolik para cezası da ödeyecek. Ülke basınında geniş yer bulan karar, tüm sosyal medya kullanıcıları için de önem teşkil ettiği ve benzer kararların arkadaşlar ve aile üyeleri arasındaki benzer anlaşmazlıklar için de alınabileceği vurgulandı.