EVCİL DOSTLARIMIZ VE AROMATERAPİ

Aromaterapi insanlarda faydalı olduğu kadar evcil dostlarımızda da fayda sağlıyor.

481 okunma

Fakat unutmamamız gereken en önemli konu; nasıl farklı türler için farklı hastalıklar ve tedavi yöntemleri varsa, aynı şeyin aromaterapik uygulamalar için de geçerli olduğu... 

Örneğin uçucu / sabit yağlar hiçbir şekilde kediler üzerinde ve bulundukları ortamda kullanılmamalı.

Çünkü kediler kokular konusunda çok hassas oldukları için çok keskin ve baskın aromalar onları rahatsız eder. Aynı zamanda toksik etkilere yol açabilir. Bunun yanı sıra, kedilerin bazı rahatsızlıkları için hidrosoller uygun olabilir. Lavanta, gül, ıtır, nerouli, ölmez çiçek, biberiye,  hidrosolleri kedilerin farklı rahatsızlıkları ve hassasiyetleri için kullanılmakta. 

Bu sakıncalı durum kuş türleri için de geçerli... Kuşlarda da asla aromaterapik herhangi bir yağ, karışım vs kullanılmamalı... 

Köpeklerde aromaterapik bazı uygulamalar başarılı sonuç vermiştir. Uçucu yağlar mutlaka bir baz içinde, %0.5 ya da %1 oranında seyreltilmelidir. Vetiver, limon, greyfurt, yasemin, ylang ylang, biberiye, İngiliz nanesi, zencefil, tarçın, ıtır ve lavanta gibi bazı uçucu yağlar köpekler üzerinde olumlu sonuçlar verir. 

Atlar üzerinde, özellikle Avrupa ülkelerinde birçok aromaterapik tedaviler uygulanmakta. Kronik rahatsızlıklar nedeniyle uzun süren tedavi süreçlerinde yaşam kalitelerini yükseltmek, at-insan iletişimini sağlamlaştırmak, bulundukları ortamları sağlıklı hale getirmek için kullanılmakta. 

Unutmamamız gereken en önemli konulardan biri de aromaterapik tedavi formüllerini mutlaka evcil dostunuzun veteriner hekimine danışarak uygulamanız. Hayvanların denek olarak kullanılmasına karşıyız hepimiz, öyle değil mi? Onlar bizim can dostlarımız. 

Ayşen Baloğlu / Yazar & Yaşam Koçu

aysen@mayanatural.com.tr

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak isterseniz;

https://www.mayanatural.com.tr/blog

Maya Natural doğal bakım ürünlerine göz atın! :)

https://www.instagram.com/mayanatural.tr