Faik Özrak: "İktidarı defalarca uyardık"

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın açıklaması düzenledi.

551 okunma

Tele 1'in haberine göre Öztrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"T.C vatandaşı olmak zor, ama bu ülkede kadın olmak daha zor. Kadınlarda gerçek işsizlik yüzde 30’a yaklaşmış durumda. Bu rakamlara çalışma hayatına dahil olamayan 12 milyon kadın dahil değil. Türkiye, küresel cinsiyet uçurumu endeksi listesinde 153 ülke içerisinde 130. sırada.

2020’nin ilk 2 ayında 49 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Devlette şiddet göstermede erkeklerden geri kalmıyor. Dün kadınlarımıza yapılan sert polis müdahalesini kınıyor.

İDLİB

Kahramanlarımızı sınırlarımız dışında kaybettik. Neden, niçin kaybettik? Makul bir cevap bekliyoruz. Şehitler tepesi boş kalacak dedi diye genel başkanımıza dediklerini bırakmayanlar 'Ateşkese en çok CHP üzülecek' diyebildiler. Vatandaşımız bu ikiyüzlülüğü görmez sanıyorlar. Erdoğan’ın defalarca söylediği ateşkes sözünü bir mutabakat metninde göremedik.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK FİYASKOSU

Putin’in kapısında dakikalarca bekletildiler, Rus haber ajanslarına eğlence malzemesi oldular. 2. Katerinanın heykeli altında heyet olarak kıyamda durdular.

5 Mart 2020’den Kremlin sarayına giden süreç Cumhuriyet tarihinin en büyük fiyaskosudur. Bu fiyaskoda sevinilecek tek şey daha fazla şehit vermemek uğruna sahada askeri faaliyetlerin durdurulmasıdır. Bir an evvel kalıcı bir ateşkes sağlanmalıdır.

Erdoğan 4 soruyu Putin’e soramadı. '2 minute' bekletilen Erdoğan Putin’e bir one minute çekemedi. Biz Putin’den özür beklerken AK Parti heyeti Putin’in bir taziyesine bayram etti.

ERDOĞAN’I DEFALARCA UYARDIK

Kapalı kapılar ardında Rusya aracılığıyla Esad ile konuştuğunuzu dünya aleme beyan eden siz oldunuz. Biz bunlar olmasın diye iktidarı defalarca uyardık, kendilerine 5 maddelik yol haritası verdik. o gün bizim söylediklerimize küfürle cevap veren Erdoğan, Putin bizim dediklerimizi söyleyince 5 maddenin çoğunu kabul etti.

Tekrar soruyoruz: İdlib’de hava kontrol üstünlüğü sağlanmadan, Rus yetkililere askerlerimizin koordinatlarını vermeden askerlerimizi sahaya neden, kim sürdü?

Kurtuluş savaşı destanı yazacaklarını sanıyorlardı. Kurtuluş Savaşı kim siz kim? Bir de Atatürk’ün adını ağızlarına alıp o da böyle yapardı deme cürretinde bulundular. Büyük Atatürk böyle liyakatsiz bir kadroyu yanında tutmaz, bir de Lozan’a hiç göndermezdi. Bunları Lozan’a gönderse onlar başkentimizi Kayseri’ye taşır, utanmadan Yunan-İngiliz ordularıyla ortak devriye atıyoruz diye caka satarlardı."