FANTASTİK BİR SHERLOCK HOLMES EVRENİ “THE IRREGULARS”

Sinema Yazarı/Film Eleştirmeni Efe TEKSOY, Netflix'in korku, fantastik ve polisiye türündeki “THE IRREGULARS” dizisinin 1. Sezon incelemesini sizler için yorumladı.

DOĞAÜSTÜ POLİSİYE 

Polisiye edebiyatın mihenk taşlarından birisi sayılan Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes eseri, farklı versiyonlarıyla izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Netflix İngiltere yapımı olan The Irregulars’da bunlardan birisi. Bu diziyle birlikte yapım şirketi, yeni gelen nesile İngiliz kültürünü ve edebiyatını aktarmayı amaçlayan bir strateji izliyor diyebiliriz. Buna ek olarak genç kuşaktan oluşan oyuncu kadrosuyla, hem Z kuşağının ilgisini çekmeyi hedeflemiş, hem de bu kitlenin Sherlock Evreni’ne olan beğenisini daha da arttırmak için fantastik türle birleştirilmiş. Sonuç olarak ortaya, polisiye kurgunun alışa geldik korku-gerilim unsurlarıyla bezeli olan macera dolu, sürükleyici bir serüven dizisi çıkmış. Britanya sanayi devriminin yükselmesiyle Britanya İmparatorluğu’nun zirvesi olan Victoria   döneminde (1837-1901) geçen doğaüstü-korku türündeki polisiyelerden hoşlanıyorsanız, The Irregulars’a kesinlikle bir şans verin.

DİZİNİN KONUSU

Viktorya dönemi Londra’sında yaşayan Sherlock Holmes ve yardımcısı Dr. Watson, tanınmış kişiler olduklarından Londra’nın itibarsız bölgelerindeki davalarla ilgilenemezler. Bunun için sıra dışı bir grup gençle iş ortaklığı yaparlar. Amatör dedektifler, Sherlock ve Watson önderliğinde esrarengiz olayları çözmeye çalışacaktır.

Yaratıcılığını Tom Bidwell’in üstlendiği dizinin oyuncuları arasında; McKell David, Thaddea Graham, Jojo Macari, Harrison Osterfield, Darci Shaw, Clarke Peters, Royce Pierreson, Henry Lloyd-Hughes ve Edward Hogg yer alıyor.

AMATÖR DEDEKTİFLER

Dizinin adı; yazar Sir Arthur Conan Doyle’un, “Baker Street Irregulars“ adıyla üç öyküsünde yer alan karakterlerden geliyor. Sherlock Holmes, araştırmalarını yürütürken Londra’nın kasvetli sokaklarından istihbarat almak için bu karakterlere başvuruyor. Her bölümünde farklı bir fantastik konunun işlendiği yapımda, amatör dedektiflerimiz Paranormal olayları çözmek için Londra sokaklarını talan edip, birbirinden karışık vakaların el birliğiyle üstesinden gelmeye çalışıyor. Hikâyenin ön planında ise; sokak çocuklarından oluşan dedektifler yer alıyor, Sherlock Holmes ve Dr. Watson ise genelde arka planda kalarak fazla görünmüyor. Buna rağmen aksiyon ve gerilim dozunun hiç eksilmediğini söylemekte de fayda var. 

İyi Seyirler Dilerim

EFE TEKSOY