Feng Shui

Çincede 'feng' 'rüzgar', 'shui' ise 'su' demektir. Yaklaşık 5.000 yıllık bu kadim felsefe, yaşam alanlarımızda gerçekleştirdiğimiz bazı farklılıklarla Dünya ile bir denge ve akış içinde olma pratiğine dayanır.

476 okunma

Feng shui, enerjinin, oda, hane, bina veya bahçeden nasıl aktığını inceleyerek sağlığı ve genel refahı sağlamaya çalışır. Bu öğretiye göre, hanemizin içinde, hayatımızın belirli yönleriyle bağlantılı dokuz alan, bu alanlara uygun renkler ve elementler vardır.

Feng Shuinin Genel Kuralları

Chi: Yaşam enerjisi, ruhsal enerji.

Yin-yang: Çin felsefesinde, evrendeki her nesne ve kavramda bulunduğuna inanılan karşıtlıklar.

Beş element: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal ve Sudan oluşur. 

Bagua yön haritası: Pusulanın gösterdiği yönlere göre mekanlar 9 bölüme ayrılır. Bu bölümler hayatın 8 önemli boyutunu ve enerjinin çıkış noktası olan merkez bölümünü içine alır. Sağlık, aşk, zenginlik, kariyer, eğitim gibi konular Bagua haritası üzerinde yönlerle ifade edilir.

Feng shui, genel olarak daha hoş bir atmosfer yaratarak aile iletişimini iyileştirmek, çalışan performansını sağlamak ve bir mağazanın satışlarını artırmak için uygulanabilir.

Feng shui, 'hanenin kalbi'ne, yani hanemizin orta kısmına büyük önem verir. Hanemizin orta kısmı, tüm enerjilerin kaynaklandığı ana enerji noktasıdır. 

Fakat hanemizin her odası ve alanını düzenlemek için izleyebileceğimiz birçok başka feng shui ilkesi vardır.

Birkaç örnek;

- Hanenizin doğu bölümüne ahşap mobilyalar, yeşil çiçekler, yeşil ve kahverengi objeler yerleştirin.

- Haneniz her zaman temiz, düzenli olsun. Sık sık havalandırarak havayı temizleyin. Tertipli bir hane, iyi feng shui enerjisini besleyerek hayatınıza inanılmaz bir netlik ve yüksek enerji getirir.

- Hanenize uyum ve denge getirmek için uçucu yağlar ve mumlar gibi enerji temizleyicileri kullanın.

- Hanenin her yerine, özellikle de oturma odası, mutfak ve yemek odası gibi ortak alanlara ailenizin mutlu fotoğraflarını yerleştirin. Özellikle aile ve sağlığı temsil eden doğu bölümüne...

- Feng shuide yatak odasının enerjisi çok önem taşır. Çünkü yatak odalarımızda uyuyarak çok fazla zaman geçiririz. Yatağınızı kapıya bakacak şekilde yerleştirin, fakat doğrudan kapı ile aynı hizada olmamasına dikkat edin. Elektromanyetik alan maruziyetini azaltın. Elektronik cihazları yatak odanızdan mümkün olduğunca uzak tutun.

- Renkler belirli feng shui öğeleriyle bağlantılı olduğundan, bir alanda farklı enerjiler ortaya çıkarabilirler. Örneğin, toprak elementiyle ilişkili kahverengiler oturma odası için mükemmeldir çünkü bu renkler topraklanmış, sıcak bir ortam sağlar.

Ayşen Baloğlu / Yazar & Yaşam Koçu

aysen@mayanatural.com.tr

Maya Blogdaki yazılarımı da okumak isterseniz;

https://www.mayanatural.com.tr/blog

Maya Natural doğal bakım ürünlerine göz atın! :)

https://www.instagram.com/mayanatural.tr