Ferit Şahenk, 750 Milyon TL'lik krediden neden vazgeçti?

Doğuş Grubu’na bağlı Doğuş Otomotiv, 750 Milyon Liralık kredi için bankalarla yaptığı kredi görüşmelerini iptal ettiğini duyurdu.

629 okunma

Doğuş Otomotiv işletme sermayesi ihtiyaçları ve mevcut kredilerin vade yapısını uzun vadeli hale getirmek amacıyla 70 ay vadeli 750 milyon liralık kredi için Yapı Kredi Bankası'na yetki vemişti. 

Şirketten KAP'a yapılan açıklamada kredinin iptal edildiği duyuruldu. Doğuş, iptal gerekçesi olarak otomotiv sektöründeki canlanmanın etkili olduğunu belirtti. 

Açıklama aynen şöyle:

'18.03.2020 ve 20.07.2020 tarihli Özel Durum Açıklamalarımızda; Yapı Kredi Bankası liderliğinde oluşturulacak konsorsiyum bankalarından, 70 ay vadeli 750.000.000 TL tutarında kredi sağlanması için Yapı Kredi Bankası ile yetki anlaşması (mandate letter) imzalandığı belirtilmişti.

Yapı Kredi Bankası ile imzalanan yetki anlaşmasının (mandate letter) süresi 09.09.2020 tarihinde sona ermiş olup; otomotiv sektörünün pandemi süreci sonrasında beklentilerin üzerinde canlanması, şirketimizin söz konusu projeye endeksli bir nakit ihtiyacının bulunmaması ve Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız firmalarca sağlanan finansal olanakların beklenen düzeyde gerçekleşmesi dikkate alınarak anlaşma yenilenmemiştir.'

Kaynak: patronlardunyasi.com