Hiç Bir Şey Olmamış Gibi Yaşamak

231 okunma
KAYDA GEÇSİN

Belçim Bilgin ‘Bayan’ arkadaşlarıyla yemek yemiş, erkek olsalardı arkadaşları demek ‘Bay‘ arkadaşlarıyla yemek yedi denecekti, Bayanlar arası yemek haremde iftar gibi ya da kız okulu yemekhanesi. Bu haber hayatımızda hiç bir şeyi değiştirmiyor, o zaman hiç bir şey olmamış gibi devam edelim bizde.

Timur Savcı Muhteşem Yüzyıl’ın yapımcısı, adeta kendini tarihe adamışyeni görüntüsünde,  sakalının biçiminde sünneti seniye hassasiyeti kendini belli ediyor, titiz bir yapımcı danışmanları sıram sıram akıyordu  jenerikte diziye en çok da kızan Bekir Hazar olmuştu Ayşe Böhürler’in  methiyelerinin aksine saydırıp duruyordu, aa  Ak Parti’de  çatlak mı var ne?

Timur Savcı genç bir adam, bunca tarih, tarih danışmanların içinde yılları geçti ama ‘Halife’ yerine ilk hecedeki ‘a’ yı uzatarak ‘Haalife’ demesin mi!

Yoksa danışmanlarda mı öyle diyor? 

Danışmadan yanlış yapacak bir insana benzemiyor Timur Savcı! Biz iyisi mi hiç bir şey olmamış gibi devam edelim.

Türkiye'yi diziler, filmlerle tanıtma sevdası, ne sevdadır lakin itibarsız olmaz bu tanıtma işleri bu  iddialı sevdadan vazgeçseler fena mı olur.

‘Türkiye’yi tanıttı bu dizi’ sözlerindeki iddiaya bakın ne had kalmış ne hudut!

Türkiye Cumhuriyeti Kurtuluş Savaşından sonra 29 Ekim 1923‘de kendini dünyaya Cumhuriyet olarak tanıttı, evveliyatı malum 24 Temmuz 1923 de Lozan Antlaşmasının imzalanmasıyla Yeni Türk Devletinin Bağımsızlığı kabul edilmişti.

O sırada bu diziler filan ortada yok savaşı kazanmış vatanseverler, akıllı insanlar var.

O günden bugüne Türkiye Cumhuriyeti'nin unutulduğu filan da yok,

‘Bir dizi yapalım da hatırlatalım Cumhuriyetimizi‘ diyen varsa şayet, bula bula Kanuni ile mi  Cumhuriyeti hatırlatıyorsunuz demezler mi insana!

Şimdi de Sultan Süleyman Cumhuriyetçiydi diye mi  uyduracaksınız?

‘Aaa Kanuni’yi dizi yapmışlar, Türkiye Cumhuriyeti'ni tanıdık, unutmuştuk‘ diyen de yok.

Latin dizilerine rakip olmak ayrı bir  ticaret ama onlarında ülkelerini dünyaya başarılı bir şekilde hatırlatmadıkları ortada! Dişinize uygun onları bulmuş olabilirsiniz başka iş.

En iyisi hiç bir şey olmamış gibi mi yapmak bu durumda, yoksa kırmızı çizgileri hatırlatmakla yükümlüleri sabırla beklemek mi?

Bu arada Çukur dizisi de Atatürkçü çıktı, binadan sallandırınca Ata'nın bez afişini, bir iki imalı  gülümseme mesaj tamamdır, bir daha ki sefere bakalım kimin bez afişiyle bitirimlik yerine hukuk mesajı verecekler. Şimdilik bir şey olmamış gibi yapalım.

Hukuk sistemimizde jüri yok ama televizyon sistemimizde Acun Medyası sayesinde birbirinden değerli jüriler oldu. Bu şahsiyetlerden şüphesiz en mümin en mümtazı dergaha yakın villası, dövmeleri, kırmızı saçlarıyla Gökhan oldu.

O da sonunda dolaylı komünist  sempatizanı çıkmasın mı, belediye seçimlerinde komünist adayı desteklediği için…. Biraz dolaylı akrabalık ama olsun. Çok sürprizdi yahu, Hadise Marksist çıksaydı bu kadar şaşmazdık!

En iyisi hiç bir şey olmamış gibi yapmak.

Diziler, filmlerde onca destekleyici takviye ekipler, yani makyajcılar, yani ışıklarla bile zor yutturulan bazı oyuncuların tiyatro sevdaları nasıl bir cesaret öyküsüdür!

Tiyatro yapınca oyunculuk ve medyada diğer yanilen naneler meşruiyet kazanır, aklanır gibi bir yaygın inanç var.

Ama son noktayı Cumhuriyet tarihinin Ak parti Tiyatro Uygur Hanedanından Behzat Uygur koymuş ‘Tiyatro geçici bir heves değildir‘ buyurmuş.

Ahh keşke keşke geçici bir heves olsaydı bunca kazulet tiyatro niyetine sanat orucu bozmasaydı!

Hiç bir şey olmamış gibi yapalım, nasıl olacaksa bunlar susmuyor.

Şu aralar ‘Una Casa Portuguesa‘ şarkısı dillerde, Portekiz'de bir ev, yokuşlarında oturma izni için  hücum var, ancak Portekize göçmek için önce burada zengin olmak gerekiyor, burada kazan Portekiz’de kazı ye, orada kazan orada ye zor, yaka paça denize çıkarırlar adamı koloni kurmaya bizimkileri deniz tutar.

Biz en iyisi bunlar gidene kadar hiç bir şey olmamış gibi yapalım gittiler mi arkalarından zil takıp oynayalım, kalan sağlar kaç Portekiz büyüklüğünde ama yine de özleriz gidenleri bizde hıyarlık parayla değildir.

Bunu da atlatırız, hiç bir şey olmamış gibi yaparız. Hatta sonra tekrar gelirler kıçı kurtarmaya tekrar  göçmen olarak alırız.

Hiç Bir Şey Olmamış Gibi Yapıyoruz Yüzyıllardır, zor olmamalı hep yaptığımız iştir.

Saygıyla Kayda Geçsin

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com