İBB’nin kampanyalarına destek!

Hayırseverler, zorda olanları yalnız bırakmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin salgın döneminde başlattığı ‘askıda fatura’ ‘aile destek’, ‘anne-bebek’ ve ‘eğitim destek’ paketlerine tam 30 milyon liralık destek sağlandı.

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) coronavirüs salgının başladığı 2020 mart ayından bu yana, dar gelirliler için başlattığı kampanyalar iyilik hareketine dönüştü. “Askıda fatura” uygulamasına daha sonra eklenen “aile destek”, “anne-bebek” ve “eğitim destek” paketleri ile bugüne dek ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 30 milyon liralık yardım yapıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun geçtiğimiz mayıs ayında “Bu zor günlerde kimseyi geride bırakmayalım” çağrısı ile duyurduğu “askıda fatura” uygulaması kısa sürede  bir yardım hareketine dönüştü. İhtiyaç sahipleri ile yardımseverleri ”askidafatura.ibb.gov.tr” adresinde buluşturan sosyal destek kampanyasında ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda “aile destek paketi”, “anne-bebek destek paketi”, “eğitim destek paketi” eklendi.

57 BİN FATURA ASKIDA

Askıda fatura paketi ile bugüne dek yardımseverler tarafından 197 bin 807  adet su ve doğalgaz faturası askıdan alınarak 27 milyon 56 bin liralık borç ödendi. Şu an askıda ödenmeyi bekleyen 57 bin 234 fatura bulunuyor. Muhtaçlık sınırı altında geliri olan hanelere yardım edilen “Aile Destek Paketi” ile 1 milyon 94  bin liralık yardım İstanbulkart'lara yüklendi. 7 bin 278 kardeş ailenin ihtiyacının giderildiği kampanya 11 bin aile yardım bekliyor.

İhtiyaç durumuna göre kategorize edilmiş bir aileye 100 TL veya 250 TL tutarında destekte bulunmak mümkün. Yapılan yardım, sistemin otomatik olarak belirlediği ihtiyaç sahibi ailenin İstanbulkart'ına yatırılıyor ve aile SMS ile bilgilendiriliyor.