İkinci dalgaya karşı 12 kural!

‘Tedbiri elden bırakırsak birincisinden daha ağır bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz’ uyarısı yapan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, 12 önemli kuralı sıraladı.

726 okunma

Sözcü Gazetesi'nden Nazan Doğaner Halıcı'nın haberine göre yeni normalleşme sürecinde alınması gereken 4 ana önlem var. Dar, kapalı, havasız mekanlardan uzak durulacak; sosyal mesafeye uyulacak; maske takılacak ve eller gerektiğinde yıkanacak. Bu önlemlere uyulduğu takdirde virüsün bulaşma olasılığı neredeyse yüzde 100 oranında engellenmiş oluyor.

Aşısı ve ilacı bulunmayan Covid-19'a karşı herkesin rahatlıkla uygulayabileceği basit önlemler var.

İşte hastalığa karşı dikkat edilmesi gereken kurallar…

BUNLARI UYGULAYIN!

1 – Kapalı, dar, havasız, klimalı ortamlardan uzak dur. AVM'ler ve süpermarketlerde çok kısa süre zaman harca, özellikle dikkatli ol.

2 – Söz, nişan, düğün, taziye, asker uğurlama gibi sosyal faaliyetlere katılacaksan önlemlere özellikle uy.

3 – Sarılma, öpüşme, kucaklaşma gibi yakın teması gerektiren alışkanlıklardan uzak dur.

4 – Ağız ve burnu açıkta bırakacak şekilde maske takma, maskeyi cebine sokma, çenene indirme. Maskesiz hatta siperlik kullanmadan toplu taşıma araçlarına binme. Aynı önlemleri kalabalık minibüs yolculuklarında da uygula. Araçtan iner inmez ellerini dezenfekte et.

5 – Sinema, tiyatro, konser gibi kapalı mekanlarda yapılacak etkinliklerden uzak dur, açık hava etkinliklerini tercih et.

6 – Havuza girme; gireceksen duş al, bone ve gözlük tak, havuza girerken ve çıktığında hijyen kurallarına dikkat et.

7 – Asansör ve yürüyen merdivenleri kullanma, kullanacaksan herhangi bir yere temas etme.

8 – Umumi tuvaletleri kullanmamaya çalış, kullanacaksan ellerini herhangi bir yüzeyle direkt temas ettirme; klozeti kapat, sifonu çek. Ellerini yıka.

9 – Spor yaparken maske takma; açık alanlarda spor yap; diğer insanlarla aranda 8 metre mesafe olsun.

10 – Bağışıklığını güçlü tutmak istiyorsan sigara ve alkol kullanma.

11 – Basit şeker, tatlılar, unlu gıdalar, işlenmiş sıvı yağlar, fazla endüstriyel hayvansal gıdalar, kolalı içecekler bağışıklık sistemini zayıflatır, asla tüketme.

12 – Sakın uykusuz kalma; her gün yeterli ve kaliteli uyumaya çalış.